Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: Shutterstock
12. augusta 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Stavbári dostali opäť pokutu, dohodli sa na novom karteli

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Odbor kartelov Protimonopolného úradu SR (PMÚ) udelil štyrom nemenovaným stavebným firmám pokutu vo výške 613 644 eur za uzatvorenie kartelovej dohody. Tá podľa úradu obsahovala znaky koluzívneho správania, čo znamená, že podnikatelia koordinovali svoje správanie v procese verejného obstarávania.

Predmetom zákazky bola rekonštrukcia bývalého zdravotníckeho zariadenia, ktoré v súčasnosti poskytuje služby v sociálnej oblasti. „Projekt bol financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátneho rozpočtu SR a Environmentálneho fondu v konečnej hodnote viac ako 2 milióny eur,“ informovala v utorok hovorkyňa PMÚ Andrea Wilhelmová.

Protimonopolný úrad dostal echo od iného štátneho orgánu

PMÚ získal informácie o možnom protisúťažnom konaní stavbárov od iného štátneho orgánu. Rozhodnutie PMÚ ešte nie je právoplatné. Nakoľko ide o prvostupňové rozhodnutie, proti ktorému účastník konania môže podať rozklad, úrad v tejto fáze neuviedol ďalšie podrobnosti k predmetnému rozhodnutiu, ani názvy stavebných firiem.

Aby úrad potvrdil svoje podozrenie a zaistil ďalšie dôkazy, vykonal ešte pred začatím správneho konania neohlásené inšpekcie v podnikateľských priestoroch viacerých podnikateľov.

„V priebehu inšpekcie úrad nezískal priamy dôkaz o uzavretí kartelovej dohody, existenciu protisúťažnej dohody však preukázal na základe radu iných dôkazov a určitého počtu zhodujúcich sa skutočností, ktoré ako celok predstavujú dôkaz o vzájomnej koordinácii uchádzačov, a tým o porušení pravidiel hospodárskej súťaže,“ priblížila Wilhelmová. Skutočnosť, že ponuky uchádzačov neboli vypracované nezávisle, nebolo možné inak objektívne a logicky vysvetliť.

PMÚ už v roku 2006 udelil pokutu

Kartelový prípad sa týka zákazky z roku 2010 v Košickom samosprávnom kraji. Úrad nechce zákazku bližšie špecifikovať z dôvodu možného identifikovania účastníkov konania. Jednotlivé stavebné firmy majú podľa úradu zaplatiť pokutu 354 719 eur, 158 783 eur, 56 485 eur a 43 657 eur. Spoločnosti môžu podať rozklad do 15 dní od doručenia rozhodnutia úradu.

PMÚ už v októbri 2006 udelil pokutu vo výške takmer 45 mil. eur šiestim stavebným spoločnostiam pre kartelovú dohodu z roku 2004. Firmy vtedy koordinovali svoje ponuky v tendri Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. na stavbu časti diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce.

Rozsudok Najvyššieho súdu SR, ktorý potvrdil pokutu PMÚ, nadobudol platnosť 20. marca tohto roka, pokutu však doteraz uhradili iba dve spoločnosti – Skanska a.s. Praha (8,98 mil. eur) a Inžinierske stavby, a.s. Košice (3,02 mil. eur). Portugalská firma Mota – Engil dlhuje PMÚ na pokute 13,88 mil. eur, Strabag, a.s. Praha má uhradiť 12,21 mil. eur, Doprastav, a.s. Bratislava 6,57 mil. eur a Betamont s.r.o. Zvolen 131,15 tis. eur.

Odporúčané články

Francúzski stavbári vykopali zlatý poklad, chceli ho utajiť Oznamovatelia kartelov môžu podľa novely dostať tisíce eur

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...