Stavby slúžiace prezidentovi, premiérovi a predsedovi NR SR prejdú zmenou, môže za to novela zákona

Prezidentský palác
Grasalkovičov palác alebo tiež Prezidentský palác na Hodžovom námestí v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
banner, SPP

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Stavby slúžiace na plnenie úloh troch najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky budú považované za stavby pre bezpečnosť štátu.

Pôsobnosť stavebného úradu pre tieto stavby bude vykonávať Ministerstvo vnútra SR. Prezident SR Andrej Kiska svojím podpisom odobril príslušnú novelu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon).

„Vzhľadom na skutočnosť, že v objektoch slúžiacich na plnenie úloh prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR alebo predsedu vlády SR je nevyhnutné dodržiavať prísne režimové opatrenia, je dôvodné, aby aj pri konaniach podľa stavebného zákona boli v súvislosti s týmito stavbami dodržiavané osobitné opatrenia,“ zdôvodnili návrh poslanci za Smer-SD. Novela stavebného zákona nadobudne účinnosť 30. apríla.

Keďže ústredným orgánom štátnej správy pre ochranu ústavného zriadenia ako aj bezpečnosti osôb a majetku je Ministerstvo vnútra SR, zahrnutím stavieb slúžiacich na plnenie úloh prezidenta, predsedu Národnej rady SR alebo predsedu vlády pod pojem „stavby pre bezpečnosť štátu“ sa docieli, aby pôsobnosť stavebného úradu pre tieto stavby vykonávalo ministerstvo vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR