Stavebné projekty v Trenčíne napredujú podľa plánov

Infraštruktúrne projekty v Trenčíne
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek na stavenisku modernizácie železničnej trate Zlatovce - Trenčianska Teplá počas kontrolneho dňa na infraštruktúrnych projektoch financovaných z Operačného programu Doprava. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 24. októbra (WEBNOVINY) – Modernizácie železničnej trate na 12-kilometrovom úseku Zlatovce – Trenčianska Teplá za 244,970 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty by mohli dokončiť skôr.

Ide o úsek, ktorého termín dokončenia je prakticky totožný s termínom, dokedy je možné čerpať peniaze z tohto programového obdobia.

Pôvodne mali stavbu dokončiť na jar 2016, je však reálne, že dielo dokončia už v roku 2015.

Bez problémov a v súlade s harmonogramom

„Do konca roku 2015 by táto stavba mala byť plne funkčná. Tu v Trenčíne sa teraz stavebne naozaj veľmi veľa deje. Aj táto stavba určite prinesie veľké vylepšenie nosného dopravného systému nielen pre celý koridor, ale určite aj v Trenčíne,“ povedal na dnešnom kontrolnom dni projektov financovaných z fondov Európskej únie minister dopravy Ján Počiatek.

Stavebné práce podľa ministra pokračujú bez zásadných problémov, v súlade s harmonogramom. Zabezpečené je aj financovanie z eurofondov. „Určite táto stavba bude patriť medzi nové moderné stavebné prvky mesta,“ skonštatoval Počiatek.

Železnice Slovenskej republiky a Združenie pod Brezinou, vedené spoločnosťou TSS Grade, a.s., v októbri minulého roka podpísali zmluvu na uskutočnenie stavebných prác pri modernizácii trate Zlatovce – Trenčianska Teplá pre rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.

Obrazom: Infraštruktúrne projekty v Trenčíne

Načas dokončia aj cestný most

Cestný most v Trenčíne dokončia načas. Informoval o tom na dnešnom brífingu minister dopravy Ján Počiatek, ktorý stavbu skontroloval. S prácami na moste začali v roku 2011, termín jeho dokončenia je marec 2015. „Všetko ide podľa harmonogramu a je možné očakávať, že termíny, ktoré boli plánované, budú naplnené. Zhruba o rok a pol, teda začiatkom roka 2015 dúfame, že už ho budú obyvatelia Trenčína využívať a určite to bude veľkou pomôckou a odľahčením už aj tak preťaženej dopravy Trenčína,“ povedal minister.

Podľa Počiatka neavizujú žiadne vážne problémy ani zástupcovia Správy ciest či dodávateľa. Otáznik však ešte visí nad napojením ulice Zlatovská, ktoré v pôvodnej projektovej dokumentácii chýba. Nový cestný most v Trenčíne má stáť približne dva kilometre južne od súčasného. Má byť aj diaľničným privádzačom na najväčšie trenčianske sídlisko Juh, povedie do rozširujúcej sa nákupnej zóny na výpadovke smerom na Prievidzu alebo Brno. Most bude zároveň prvou etapou juhovýchodného obchvatu mesta. Stavia ho združenie ZIPP-Strabag za približne 36 miliónov eur. Predpokladané stavebné náklady boli 86 miliónov eur. Výstavba je na 85 percent hradená z fondov Európskej únie. Už dnes sa pritom na tejto stavbe podarilo preinvestovať viac ako 25 percent z celkového príspevku, ktorý poskytne Európska únia .

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Počiatek