Stavebníctvo je najväčší konzument energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

Zelené budovy v súlade s ľuďmi a životným prostredím

BRATISLAVA 6. septembra (WBN/PR) – Druhá polovica septembra sa už tradične nesie v mnohých krajinách v duchu tzv. Šetrného stavebníctva. Stavebníctvo, ktoré sa snaží zachovávať prírodnú rozmanitosť a zároveň minimalizovať všetky negatívne vplyvy vrátane svetelného či hlukového znečistenia a s tým súvisiace znečistenia vzduchu popr. vodných tokov. O tom, ako zavádza tento štýl stavebného procesu do svojich rozsiahlych projektov spoločnosť DELTA sme si tentokrát rozprávali s Erikom Štefanovičom, konateľom českej a slovenskej DELTA Projektconsult, jednou z mnohých sesterských spoločností skupiny DELTA, ktorá bola založená v roku 1977 v rakúskom Welse.

„Stavebníctvo je najväčší konzument energií. Vyčerpali sme väčšinu nerastných surovín a je na čase, aby sme začali plánovať veci z globálnejšieho pohľadu, „hovorí na úvod rozhovoru Erik Štefanovič. „Je potrebné začať zmysluplne využívať všetky zdroje, a to obnoviteľné alebo recyklované materiály bez produkcie skládkového odpadu. V spoločnosti platí, že čím ďalej do budúcnosti ľudia hľadia, tým šetrnejšie sa správajú k prírode. Myslím si, že v súčasnej dobe vyrastá generácia šikovných ľudí, ktorí idú tým správnym smerom. Musíme teraz začať používať také materiály, ktoré zaistia, aby tu aj naše pravnúčatá mohli žiť. Preto sa snažíme, aby boli naše stavby trochu viac „zelené“. Aby sme boli viac v súlade s prírodou a aby tu aj po nás ešte niečo zostalo. „

Životný cyklus budovy často presahuje aj dĺžku ľudského života. Čo všetko zahŕňa princíp DELTA green line a či reflektuje aj tento fakt, odpovedal Wolfgang Kradischnig, hovorca materskej rakúskej spoločnosti DELTA Holding.

„Áno, samozrejme. Naše DELTA green line zastupuje optimalizáciu nákladov na životný cyklus budovy a zameriava sa práve na celý tento cyklus. Kto pri plánovaní budovy udržateľne premýšľa, robí si z času svojho spojenca. Faktom totiž je, že prevádzka budovy spotrebúva približne 80 percent všetkých nákladov, zatiaľ čo približne 18 percent pripadá na výstavbu a asi iba 2 percentá na projekciu. To znamená, že sa odporúča oveľa dlhodobejší pohľad, ktorý ponúka udržateľná výstavba ako najlepší variant. A to preto, že vyšším zriaďovacím nákladom zodpovedajú nižšie prevádzkové náklady. Cieľom DELTA green line je, dlhodobo zabezpečiť stabilnú hodnotu budovy, zlepšiť podmienky pre jej užívateľov a zvýšiť únosnosť pre životné prostredie „.

Zdravá klíma a lepší pracovný komfort

Viacnásobné výskumy zo zahraničia potvrdzujú vrátane samotných personalistov, že vďaka zdravšiemu a kvalitnejšiemu prostredie sa znižuje v zelených budovách pracovná neschopnosť a naopak sa zvyšuje produktivita zamestnancov. Možno predpokladať, že v horizonte piatich či desiatich rokov nastane doba, kedy dorastie nová generácia kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá pri výbere zamestnávateľa bude jednoznačne preferovať zdravú klímu a teda vyšší pracovný komfort. Otázkou ostáva, kedy príde doba, že samotná česká verejnosť začne vyžadovať zelené budovy ako bežný štandard. Nielen z dôvodu ohľaduplnosti voči životnému prostrediu, pretože úspora až 70% na energiách je nepopierateľná, redukcia odpadu a emisií CO2 tiež. Ale aj preto, či už neprišiel čas začať myslieť na seba a vlastné zdravie.

„My ľudia nie sme holt orientovaní na dlhodobosť, väčšina z nás žije v budúcom týždni, preto je nutné si uvedomiť, že životný cyklus budovy presahuje dĺžku ľudského života a začať sa pri plánovaní budov správať viac šetrne a zodpovedne“, hovorí na záver rozhovoru Marcela Kolářová, ktorá je zodpovedná v spoločnosti DELTA za korporátnu komunikáciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Erik Štefanovič
Firmy a inštitúcie Delta Projektconsult