Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavebníctvo, architektura
13. októbra 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Stavebným spoločnostiam chýbajú pracovníci, musia odmietať skoro 20 percent zákaziek

BRATISLAVA 13. októbra (WebNoviny.sk) – Väčšinu slovenských stavebných spoločností v súčasnosti trápi aspoň čiastočný nedostatok pracovných síl, pre čo musia odmietať v priemere 17,1 percenta zákaziek. O niečo horšia je situácia vo veľkých firmách, ktoré odmietajú 22,8 % zákaziek.

V priemere chýba viac než štvrtina zamestnancov, pričom firmy majú záujem najmä o robotnícke profesie a majstrov. Vyplýva to z tretej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva pripravenej spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, a. s., Ladce.

Považská cementáreň

V názore na uvoľnenie legislatívy umožňujúcej ľahšie zamestnávanie cudzincov z tretích krajín sú stavebné firmy rozpoltené – zástancom tejto možnosti sú hlavne veľké spoločnosti. Školstvo by podľa riaditeľov stavebných firiem mohlo pomôcť riešiť nedostatok pracovných síl zavedením povinnej praxe v stavebných firmách.

Nedostatok zamestnancov je jedným z problémov, s ktorým sa aktuálne musí domáce stavebníctvo potýkať. Pracovné sily chýbajú v 26 % stavebných spoločností, ich čiastočný nedostatok pociťuje 33 % firiem. Úplne spokojných so svojím stavom zamestnancov je 18 % spoločností.

Legislatíva o pobyte cudzincov

Ako uvádza analýza, o niečo lepšia je v tejto oblasti situácia v spoločnostiach zameraných na uvoľnenie pracovnoprávnej legislatívy a legislatívy o pobyte cudzincov tak, aby SR umožnila okamžité a bezproblémové zamestnanie pracovníkov z tretích krajín vo výstavbe na inžinierske stavby. Tieto spoločnosti hovoria o nedostatku ľudských kapacít v 19 % a o čiastočnom nedostatku v 27 % prípadov.

„V súčasnosti veľmi cítime, ako je výhodné mať vlastných robotníkov a nespoliehať sa len na manažovanie stavieb – živnostníkov či malé subdodávateľské firmy. To bol trend minulosti, ale firmy pracujúce týmto spôsobom v súčasnosti často nevedia garantovať termíny a ani ceny,“ uviedol generálny riaditeľ Keraming, a. s., Dušan Jasečko.

Nedostatok odborného personálu

Riaditeľ spoločnosti Hochtief SK, s. r. o., Miroslav Beka upozornil, že Slovensko pre nekoordinovaný systém prípravy a realizácie stavebných investícií nevie nastaviť, udržať a motivovať dostatočný počet personálu. „Výsledkom je nedostatok odborného personálu, nielen v remeslách, ale i technicko-hospodárskych profesiách,“ dodal.

Opačnú skúsenosť má generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav – SK, a. s., Marián Moravčík. Vďaka viacerým procesom, ktoré podľa neho v posledných dvoch rokoch zaviedli v ich spoločnosti, podstatne zefektívnili výrobné procesy, vrátane zamestnanosti. „Momentálne máme dostatok interných kapacít, ktorými dokážeme naplniť aktuálne projekty. V prípade, že sa spustia ďalšie nové, najmä dopravné projekty, sme pripravení využiť aj prípadné externé kapacity, ktoré sú na trhu,“ poznamenal Moravčík.

Stavebné spoločnosti by teraz chceli navýšiť kapacity v priemere o 28 %. Najväčší záujem majú o robotnícke profesie (95 %) a majstrov (44 %). Zhruba tretine firiem tiež chýbajú stavbyvedúci (29 %) a iba desatina (12 %) spoločností plánuje navýšiť stavy administratívnych pracovníkov. Veľké stavebné firmy majú záujem o stavbyvedúcich v 71 % prípadov a spoločnostiam v inžinierskom stavebníctve vo väčšej miere (30 %) chýbajú administratívni pracovníci.

Odporúčané články

Štát uľahčil prijímanie cudzincov na sezónne práce, platí to pre štyri odvetvia Druhý štvrťrok priniesol 69 vyhlásených konkurzov a 15 povolených reštrukturalizácií

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...