Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
November '89 priniesol na Slovensko demokraciu
Jedna z akcií Verejnosti proti násiliu v Bratislave počas novembrových dní roka 1989. Foto: Ján Lörincz/SITA
17. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

ŠtB oživila v roku ’89 staré akcie, zatknúť mala tisíce ľudí

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – V novembri 1989 komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB) obnovila akciu „Klín“, ktorej pôvodný návrh je datovaný 24. júna 1987 a bola reakciou na perestrojku.

Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA zakladateľ a šéfeditor internetového časopisu Global magazín Marián Balázs, jej cieľom bolo zabrániť „programovému zjednoteniu protisocialistických prvkov“, pričom v roku 1988 bola prioritou akcie likvidácia rozmnožovacích stredísk samizdatov pred dvadsiatym výročím augusta 1968.

Obrazom: November ’89 priniesol na Slovensko demokraciu

V roku 1989 už bolo prioritou akcie „Klín“ prenikanie spolupracovníkov ŠtB do ilegálnych hnutí a verejná diskreditácia disidentov v tlači.

„V obnovenej akcii v novembri 1989 boli tajní spolupracovníci ŠtB inštruovaní, aby prenikali do vznikajúcich občianskych hnutí a politických strán, dokonca boli vedení aj k tomu, aby sami zakladali politické strany a získali politický vplyv. Cieľom tejto akcie bolo infiltrovať tajných spolupracovníkov do strán a hnutí a takto mať v nich čo najväčší vplyv, a zároveň čo najviac rozdrobiť politickú scénu,“ upozornil Balázs.

ŠtB obnovila staré akcie

ŠtB tiež obnovila akciu „Kruh“. Tá bola pôvodne začiatkom osemdesiatych rokov reakciou na vznik Solidarity v Poľsku a jej prioritou bola ochrana dôležitých objektov v čase krízy a príprava preventívnych opatrení proti možným organizátorom štrajkov.

Do akcie bolo vtedy zapojených vyše tisícpäťsto tajných spolupracovníkov a stovky dôverníkov. Akcia bola spustená aj v marci 1989, keď mali príslušníci ŠtB za pomoci tajných spolupracovníkov vyhľadávať a rozpracovávať nositeľov protisocialistických názorov a tých, ktorí organizujú protisocialistické vystúpenia. Podobne to bolo aj v novembri 1989.

V novembri bola podľa Balázsa obnovená aj akcia „Norbert“, ktorú mala ŠtB vypracovanú už dlhodobo. Pôvodne (od roku 1964) bola určená pre časy „mimoriadnych opatrení v záujme obrany a bezpečnosti“ ČSSR v dobe brannej pohotovosti štátu.

Neskôr sa na žiadosť Gustáva Husáka rozhodlo, že môže byť vyhlásená rozhodnutím vlády ČSSR po súhlase Rady obrany štátu aj mimo brannej pohotovosti, a to v prípade, ak bude zvýšenou mierou ohrozená zvrchovanosť štátu a jej socialistické zriadenie. Bol vypracovaný zoznam väzníc, kam mali byť tieto osoby odvedené.

Zatknúť mali až deväťtisíc osôb

Už v roku 1979 boli podľa Balázsa vypracované smernice, ktoré podpísal federálny minister vnútra Obzina a podľa ktorých mali byť zatknuté napríklad osoby, ktoré sa „v minulosti dopustili trestných činov proti republike“, osoby, ktoré „svojím konaním a postojmi by mohli ohroziť obranyschopnosť republiky a verejný poriadok v štáte“, alebo aj tí, ktorí „konšpiratívnym spôsobom organizovali protispoločenské a protisocialistické sily, alebo by zneužili svoje postavenie k udržiavaniu stykov s protispoločenskými živlami v ČSSR alebo v cudzine“.

„Na akciu sa príslušníci ŠtB pravidelne cvičili vo všetkých krajoch republiky. Niekedy si to nacvičovali na papieri, inokedy raziami proti aktivistom, ako napríklad veľkou raziou v roku 1988. Práve v tom roku v prísne tajnom spise ministerstvo vnútra vydalo pokyny na výstavbu internačných táborov 1. – 4. kategórie, podľa nebezpečnosti osôb nepriateľských socializmu,“ vyhlásil Balázs.

V novembri 1989 mali byť v tejto akcii na pokyn vedenia ŠtB vykonané opatrenia na izoláciu a likvidáciu nepriateľov socializmu. Pre akciu Norbert sa podľa Balázsa na Slovensku mala zriadiť zvláštna skupina podriadená náčelníkovi XII. správy.

V celej ČSSR bolo v roku 1989 do akcie Norbert vytipovaných deväťtisíc osôb, ktoré v prípade vyhlásenia akcie mali byť zatknuté. Akciu Norbert mala vykonať ŠtB v súčinnosti s Verejnou bezpečnosťou: šesťtisíc ľudí mala predviesť VB a tritisíc ŠtB. „Koncom novembra bol vydaný telefonický pokyn stiahnuť smernice a dokumentáciu o tejto akcii. Veľká časť materiálov bola v ďalších dňoch zničená. Akcia bola definitívne zrušená až 7. decembra 1989,“ konštatoval Balázs.

Odporúčané články

Google sprístupnil online výstavu k 17. novembru Od revolúcie naše hospodárstvo vzrástlo takmer deväťnásobne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...