Štefan Harabin vstupuje do politiky, ohlásil stranu Vlasť

Štefan Harabin
Sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.
  • aktualizované 1. októbra 14:12

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin vstupuje do vrcholovej politiky. V najbližších parlamentných voľbách bude kandidovať ako volebný líder strany Vlasť. Harabin to v utorok povedal novinárom na tlačovom brífingu.

Sudca kandidoval neúspešne aj v tohtoročných prezidentských voľbách. Pokiaľ bude Harabin súčasťou kandidačnej listiny strany, automaticky mu zanikne výkon povolania sudcu. Rozhodli o tom totiž poslanci Národnej rady SR novelizáciou zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý dostal aj označenie Lex Harabin.

Na otázky príliš nereagoval

V prípade, že sa sudcovia budú uchádzať o dôveru občanov v parlamentných alebo európskych voľbách, nebude im už stačiť dočasné pozastavenie výkonu povolania. Mandát im automaticky zanikne.

„Valí sa na nás kríza a čo nám ponúkajú politici? Občanom nevytvorili podmienky na normálny a dôstojný život. Všadeprítomná korupcia, uprednostňovanie svojich ľudí, stúpajúca chudoba a absurdné nerovnosti v odmeňovaní, znižujúca sa úroveň školstva, nedôstojné podmienky pre učiteľov, čoraz vyššia úmrtnosť pacientov na vyliečiteľné choroby. Slovensko je v zlom stave,“ začal Harabin.

Sudca nekonkretizoval, čo s týmito problémami plánuje urobiť. Podľa jeho slov sú to iba dôvody, prečo bude kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Na otázky novinárov Harabin príliš nereagoval. „Všetko sa dozviete, keď príde správny čas,“ opakoval.

Chce presadzovať vlastenecké záujmy

Sudca neodpovedal ani na to, či strana bude novým politickým subjektom alebo či bol iba prevzatý existujúci projekt. V registri politických strán sa nachádza zoskupenie s názvom Vlasť, Harabin nespresnil, či bude kandidovať práve zaň. Ak by sa dostal do parlamentu, chce presadzovať najmä záujmy, ktoré označil slovom vlastenecké.

Myslíte si, že sa Harabinovej strane Vlasť podarí dostať do parlamentu?

Podľa jeho slov na tieto požiadavky verejnosti súčasní politici nereflektujú. „Naša vlasť je ukradnutá politickou kastou, ktorá si zákony prispôsobuje pre svoje vlastné peňaženky. Spravodlivosť a poriadok neplatia pre všetkých rovnako, čo sa prejavuje negatívne na živote občanov. Toto treba zmeniť,“ tvrdil Harabin.

Harabin zastával v prvej vláde Roberta Fica post ministra spravodlivosti ako nominant vtedajšej ĽS-HZDS. V dvoch obdobiach tiež šéfoval Najvyššiemu súdu SR aj Súdnej rade SR. O dôveru občanov sa uchádzal aj v tohtoročných prezidentských voľbách, kde skončil v prvom kole na treťom mieste so ziskom blížiacim sa k 15 percentám odovzdaných hlasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Harabin