Štefanec doviedol slovenských farmárov do Európskeho parlamentu, Maňka však nechápe prečo

Ivan Štefanec
Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS). Foto: archívne, SITA/Európska ľudová strana

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) – Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) tento týždeň priviedol do Európskeho parlamentu päticu slovenských farmárov, aby hovorili o svojich problémoch. Poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Maňka (Smer-SD) však nechápe prečo.

Na vypočutí boli len štyria europoslanci. Okrem Štefanca a Maňku ešte Monika Smolková zo Smeru. Na niekoľko minút prišiel aj český europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý počas vystúpenia farmárov odišiel.

Stretli sa so šéfkou rozpočtového výboru

„Dokážem pochopiť, že topiaci sa aj slamky chytá. Ak sa cíti bezmocný, tak pôjde aj na kraj sveta. Nechápem však, prečo museli farmári chodiť do Bruselu. Takéto stretnutie mohlo byť aj na Slovensku,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Maňka, podľa ktorého treba sledovať, ako konkrétne pomôže farmárom ich cesta do Bruselu.

Štefanec pre agentúru SITA povedal, že on si farmárov vypočul v Košiciach. „Na Slovensku si nevedia dať rady, nevedia sa domôcť pravdy. Chceli sme, aby ich problém rezonoval v európskych inštitúciách. Napriek rozhodnutiam ústavného súdu ich všetci ignorujú na čele s ministerstvom pôdohospodárstva,“ uviedol Štefanec s tým, že v Bruseli sa farmári osobne stretli so šéfkou rozpočtového výboru EP Ingeborg Grässle.

„Farmári jej podali podrobné informácie a dali jej dokumenty,“ uviedol Štefanec s tým, že na verejnom vypočutí boli zástupcovia Európskej komisie a OLAF, ktorý sa podnetmi bude zaoberať.

Nesprávne postupy pri riešení sporov

Maňka uviedol, že podľa toho, čo farmári hovorili, musí mu ich byť ľúto. „Vysvetlil som im, že mám k niektorým príbehom iné informácie od ministerstva pôdohospodárstva. Ministerstvo o niektorých problémoch farmárov tvrdí, že vznikli ich nesprávnymi postupmi pri riešení sporov o vlastníctvo alebo prenájom pôdy. Ponúkol som im pomoc,“ povedal s tým, že v posledných ôsmich rokoch sa mu s jeho tímom podarilo úspešne vyriešiť viac ako sto sporov a zachrániť tak viac ako 100 miliónov eur.

„Samozrejme, ak im máme seriózne pomôcť, najprv treba overiť všetky tvrdenia. Nedá sa brať ako objektívny len názor jednej strany. Jeden z farmárov si odo mňa vypýtal vizitku. Prisľúbil, že mi pošle všetky podklady. Ak mi ich pošle, urobím všetko, aby som mu pomohol jeho problém vyriešiť,“ dodal Maňka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecMonika SmolkováVladimír Maňka
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR