Štefanec záujem Smeru-SD o justíciu nepovažuje za úprimný

Ivan stefanec
Ivan Štefanec Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Záujem Smeru-SD o riešenie problémov v justícii považuje podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec za neúprimný. V utorok na budúci týždeň majú poslanecké kluby diskutovať o zmenách v justícii, ktoré v ústavnom návrhu predložili vládny Smer-SD a opozičné KDH.

Stretnutie za účasti predsedov všetkých poslaneckých klubov, predsedu ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja, predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej, ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a prezidentky Združenia sudcov Slovenska Dany Bystrianskej zvolal predseda parlamentu Pavol Paška. Štefanec sa domnieva, že ak by to Smer-SD myslel so zmenami v justícii vážne, rokovania o reforme by sa uskutočnili skôr ako medzi prvým a druhým čítaním.

Rozhodnutia by sa mali skrátiť

SDKÚ-DS podľa jeho slov presadzuje oddelenie funkcie predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady. Zároveň odmieta, aby novela prezidentovi zobrala právo menovať troch členov súdnej rady. Posilňovať by sa podľa Štefanca mala otvorenosť súdnictva, transparentnosť a informovanosť občanov, čo presadzoval aj predchádzajúci kabinet Ivety Radičovej. Rozhodovania súdov by sa mali skrátiť, podľa Štefanca by mohli byť rozhodnutia viazané istým termínom.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS), NOVA a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyslovili už skôr nesúhlas s odobratím právomoci prezidenta menovať troch členov súdnej rady. KDH vyzvali, aby nepodporilo oklieštenie prezidentských kompetencií.

Sudcovia podľa Harabina nekradli

Harabin
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Problém dôveryhodnosti justície nevyrieši oddelenie funkcie predsedu Súdnej rady SR od funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR, tvrdí Štefan Harabin, ktorý dnes oba posty zastáva. Podľa Harabina by mohlo spôsobiť chaos, keby boli dve hlavy, ktoré riadia justíciu, okrem ministra spravodlivosti.

Podľa Harabina nie je problémom Slovenska justícia, ale ekonomická situácia. „Sudcovia neprivatizovali, sudcovia nekradli, sudcovia nerobili tendre, netunelovali eurofondy,“ vyhlásil Harabin.

Prezident by podľa novely mal prísť o právomoc navrhovať členov Súdnej rady SR. Naopak, zvýšiť by sa mal počet členov súdnej rady volených a odvolávaných vládou a parlamentnom. Funkcia šéfa najvyššieho súdu a predsedu súdnej rady sa oddelí. Právna norma, ktorú poslanci v marci posunuli do druhého čítania, tiež definuje manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy.

Sudcovia prídu o trestnoprávnu imunitu

Návrh znižuje počet členov súdnej rady z terajších 18 na 16. Doteraz ôsmich členov rady volili sudcovia a po troch prezident, parlament a vláda. Ďalším členom súdnej rady bol jej predseda, automaticky sa ním stal šéf najvyššieho súdu. Po novom budú ôsmich členov rady voliť sudcovia a po štyroch parlament a vláda. Za člena súdnej rady budú môcť vymenovať aj člena vlády. Predsedu súdnej rady bude voliť rada, pričom vyberie niekoho zo svojich členov. Funkcia šéfa najvyššieho súdu a predsedu súdnej rady sa tak oddelí.

Predseda súdnej rady zároveň podľa novely bude môcť na ústavnom súde napadnúť zákony týkajúce sa výkonu súdnictva. Sudcovia prídu o trestnoprávnu imunitu, na súhlas s ich trestným stíhaním už nebude potrebný súhlas ústavného súdu. Súhlas ústavného súdu však bude naďalej potrebný na vzatie sudcu do väzby.

O ústavnej novele Smeru-SD a KDH má parlament hlasovať v máji. Tému možných zmien v justícii otvoril koncom januára Robert Fico po šiestich rokoch vo funkcii premiéra. Do ústavnej novely vládny Smer-SD zlúčil tri návrhy, ktoré už skôr do parlamentu predložila opozícia, jednu z nich rozšíril o ďalšie zmeny a pod tento návrh sa podpísalo i KDH. Sudcovské previerky v návrhu novely ešte nie sú, majú sa do návrhu zaviesť v druhom čítaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecPavol PaškaRobert FicoŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaSMER-SDSúdna rada SR