Štefečeková nezvládla rozstrel, v Baku do finále nepostúpila

Peskova
Slovenská strelkyňa Daniela Demjén-Pešková. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BAKU 16. júna (WEBNOVINY) – V úvodný deň súťaží v športovej streľbe na európskych hrách v azerbajdžanskom Baku absolvovali zo slovenských reprezentantiek svoje vystúpenie ako prvé Daniela Demjén Pešková a Jana Hyblerová.

Najlepším strelcom je Bubnovič z Bieloruska

Ani jednej z nich sa však vo vzduchovej puške 40 nepodarilo postúpiť do finále. Demjén Pešková skončila so 413 bodmi šestnásta, Janu Hyblerovú so 410,1 bodu klasifikovali spomedzi 39 štartujúcich na 31. priečke.

Posledná postupujúca medzi elitnú osmičku mala na konte 415,7 bodu. V kategórii mužov vyhral preteky vo vzduchovej puške 60 Vitalij Bubnovič z Bieloruska.

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Zuzana Rehák Štefečeková nezískala na I. európskych hrách v azerbajdžanskom Baku medailu v trape žien. V utorkovej súťaži obsadila konečnú 8. priečku, keď o účasť vo vyraďovacej časti prišla až v dodatočnom k.o. rozstrele.

Rehák Štefečeková doplatila na slabší vstup do pretekov: v úvodnej položke zaváhala štyrikrát. V ďalších dvoch chybila už len raz, čo jej vynieslo kvalifikačný súčet 70 terčov (21-24-25). Rovnaký výkon však malo na konte aj päť ďalších súperiek, s ktorými musela následne bojovať o zostávajúce dve miestenky do semifinále. Zverenka trénera Branislava Slamku trafila v rozstrele 5 zo 6 terčov, čo jej tentoraz nestačilo na prienik medzi elitnú šesticu. Dvojnásobná strieborná olympijská medailistka naďalej zostáva bez miestenky na OH 2016.

Strelkyňa začala so strachom, neskôr si to užila

„Začala som so strachom. Už na sústredení pred pretekmi som mala problémy, psychika ešte viac rástla a dala som len 21. Potom som si povedala, že nemám čo stratiť a budem si užívať. Ďalšie dve položky vyšli na 24 a 25, čo je super. Po poslednej som nepočítala, že pôjdem do rozstrelu, výsledky boli poriadne našliapané. Rozstrel je vždy hop alebo trop. Našťastie som neskončila po prvej rane, čo je občas moja špecialita. Trocha som ponaťahovala baby. Vďaka Bohu za dnešný konečný výsledok, keďže som bola po prvej položke predposledná,“ skonštatovala po pretekoch Zuzana Rehák Štefečeková.

Ráno nebolo najideálnejšie, postupne sa uvoľnila a začala triafať jeden terč za druhým. Výsledok 70 ju napokon prekvapil. Počas sústredenia v Maďarsku mala technické problémy, hľadala ich príčinu a napokon ju s trénerom Branislavom Slamkom aj našla.

Snaží sa nemyslieť na olympijskú nomináciu

„Vedela som, že to bude dnes bomba výkon alebo trápenie. Keď som dnes netrafila druhý terč, povedala som si: ‚Ajéjé, zasa je to tu.‘ Napokon som ôsma. Nie je to úspech, ale ani neúspech. Vyškrabať sa za dve položky o desať miest je veľmi dobré,“ dodala 31-ročná Slovenka a potom dodala: „Mám na čom stavať. Je to ďalšie znamenie, že keď Rehák Štefečeková nastúpi, nie vždy donesie medailu.“

Zverenka trénera Branislava Slamku naďalej zostáva bez miestenky na OH 2016. V Baku ju mohla získať víťazka trapu. Šancu budú mať strelkyne tento rok ešte na európskom šampionáte či na pretekoch Svetového pohára. Rehák Štefečeková sa snaží nemyslieť na olympijskú nomináciu.

„Ak bude, bude. Keď nie, tak nie. V posledných pretekoch hrala miestenka veľkú úlohu, bola som od nej na krok, ale ona mi odišla. Dnes som nad miestenkou nerozmýšľala, mohla ju získať ktorákoľvek z nás. Sústredila som na techniku streľby na prvej položke, potom mi tréner povedal, aby som riskovala a ukázala, čo viem a to vyšlo,“ dodala členka Športového centra polície.

Európske hry sú milým podujatím

„Európske hry sú milé podujatie. Všetko tu funguje ako na olympijských hrách. Okrem milých udalostí tu však máme aj svoju prácu. Dnes ráno sa mi páčilo, že sme sa zmobilizovali a všetkých dvadsať sa nás spoločne odfotilo,“ uviedla trapistka Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá si na rozdiel od iných súťaží pozrela v Baku aj finále. Inokedy po neúspešnej kvalifikácii odchádza zo strelnice.

Z azerbajdžanskej metropoly toho ešte veľa nevidela, voľný čas strávila v dedine športovcov. V Baku ju čaká ešte jedna súťaž – premiérovo sa bude bojovať o medaily v miešanej súťaži tímov. „Prakticky nikto presne netuší, ako to bude prebiehať. Každý by mal strieľať 50 terčov, bude to taká úsmevná príhoda. Skúšali sme to vlani na majstrovstvách Európy, vtedy tam boli aj diváci. Či prídu aj teraz nejakí a či to pochopia, netuším. Bude to uvoľnenejšie ako v súťaži jednotlivcov, bude to taká zvláštna hra. Vyhovuje mi, že budem môcť strieľať bez veľkého tlaku,“ poznamenala dvojnásobná strieborná olympijská medailistka, ktorá v Baku skončila v súťaži jednotlivkýň na 8. mieste.

Výsledky – utorok:

vzduchová puška 60

muži: 1. Vitalij Bubnovič (Biel.) 206,6 b. (v kvalifikácii 626,9), 2. Niccolo Campriani (Tal.) 206,4 (629,2), 3. Sergej Richter (Izr.) 185,5 (628,7)

vzduchová puška 40

ženy: 1. Andrea Arsovičová (Srb.) 207,8 (415,9), 2. Sarah Hornungová (Švaj.) 207,7 (415,7), 3. Barbara Englederová (Nem.) 186,0 (416,1), … 16. Daniela Demjén Pešková 413,0, 31. Jana Hyblerová (obe SR) 410,1

Trap – ženy (konečné poradie):

1. Fátima Gálvezová (Šp.) 73 bodov (v kvalifikácii) – semifinále 14, finále 13, 2. Arianna Perilliová (San Maríno) 71 – semifinále 14, finále 11, 3. Jelena Tkačová (Rus.) 71 – semifinále 13, o 3. miesto 14, … 8. Zuzana Rehák Štefečeková (SR) 70 – k.o. rozstrel 5

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela Demjén PeškováDaniela PeškováZuzana Rehák Štefečeková