Stevie Wonder dostane ocenenie Billboard Icon Award

Stevie Wonder
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Ocenenie Billboard Icon Award tento rok poputuje do rúk legendárneho speváka, skladateľa, multiinštrumentalistu a producenta Stevieho Wondera.

Prevezme si ju 20. mája na slávnostnom udeľovaní Billboard Music Awards v Las Vegas. Stane sa tak druhým držiteľom tejto ceny v histórii, jeho predchodcom je hudobník Neil Diamond.

V počte nominácií na tohtoročné Billboard Music Awards vedie anglická speváčka Adele – má ich až 18. V počte šancí na úspech za ňou nasleduje kalifornské elektropopové duo LMFAO so 17 nomináciami a barbadoská hviezda Rihanna s 13 nomináciami.

Minimálne 10 šancí na úspech majú aj americká hudobníčka Lady Gaga a rapper Lil Wayne. Všetci menovaní s výnimkou LMFAO sa uchádzajú o cenu v najprestížnejšej kategórii Interpret roka. V nej LMFAO nahradila speváčka Katy Perry.

Moderátori a hostia

LMFAO
Foto: legirll1world.blogspot.com

Večerom bude sprevádzať Ty Burrell s Julie Bowen zo seriálu Taká moderná rodinka (2009) a ceny prídu odovzdať Brandy a Monica, Jesse Tyler Ferguson, Sara Ramirez, Wiz Khalifa, Lil Wayne či Natasha Bedingfield. Divákov svojimi vystúpeniami poteší Kelly Clarkson, Linkin Park, Nelly Furtado, Usher, CeeLo Green, Carrie Underwood, Justin Bieber, LMFAO a The Wanted.

Stevie Wonder sa narodil 13. mája 1950 v malom meste Saginaw v štáte Michigan. Na svet prišiel šesť týždňov pred plánovaným termínom. Lekári mu diagnostikovali retinopatiu nedonosených detí, ktorá u Wondera viedla až k slepote.

Vo veku 11 rokov v Detroite rozbehol svoju profesionálnu hudobnú kariéru a keď si ho všimli bratia Ronnie a Gerald Whiteovci, chlapca odporučili vtedajšiemu šéfovi vydavateľstva Motown Berrymu Gordymu. Pod menom Little Stevie Wonder v roku 1961 uzrel svetlo sveta vôbec prvý singel I Call It Pretty Music, But the Old People Call It the Blues.

Úspechy Stevieho Wondera

Obrovský úspech mu však zabezpečil až hit Fingertips (Pt. 2) pochádzajúci zo živej nahrávky Recorded Live: The 12 Year Old Genius (1963).

Dodnes vydal dovedna 23 štúdiovek a 98 singlov, pričom nahrávky Fulfillingness‘ First Finale a Songs in the Key of Life sa umiestnili na vrchole amerického albumového rebríčka Billboard 200. Wonder má na svojom konte 25 cien Grammy – viac ako ktorýkoľvek hudobník v histórii.

Je držiteľom Oscara, členom Rock’n’rollovej a Skladateľskej siene slávy a podľa magazínu Rolling Stone je 9. najlepším muzikantom všetkých čias. Autor desiatich No. 1 amerických hitov je otcom siedmich detí, pričom dve pochádzajú z jeho druhého manželstva s návrhárkou Kaiou Millou Morris a päť z iných vzťahov.

Informácie zverejnila webstránka www.billboard.com.

I just called to say I love you- Stevie Wonder

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carrie UnderwoodJustin BieberKaty PerryKelly ClarksonLady GagaLil WayneNelly FurtadoStevie WonderWiz Khalifa