Stíhačku na MS vyhral Lesser, Dorinová má zlaté double

Lesser má zlato v stíhacích pretekoch
Nemec biatlonista Erik Lesser. Foto: SITA/AP

KONTIOLAHTI 8. marca (WEBNOVINY) – Nemec Erik Lesser sa stal víťazom nedeľňajších stíhacích pretekov na majstrovstvách sveta v biatlone vo fínskom Kontiolahti. Striebro si na 12,5 km trati vybojoval Rus Anton Šipulin, ktorý za novým majstrom sveta zaostal o 17 sekúnd.

Bronz rovnako ako v sobotňajšom šprinte zostal pre Nóra Tarjeia Böa (+18,7). Jediný slovenský reprezentant v nedeľňajších pretekoch Matej Kazár pokazil streľbu, s dovedna siedmimi chybami a odstupom 3:44,5 min obsadil 42. miesto.

Lesserovo prvé zlato z vrcholného podujatia

Lesser štartoval do „stíhačky“ z piateho miesta po šprinte s polminútovým odstupom za víťazom rýchlostných pretekov Johannesom Thingnesom Böom. Po prvej streľbe v ľahu bol druhý za Francúzom Simonom Fourcadom a od druhej streľby až do konca pretekov už viedol a len zvyšoval svoj náskok. Keď zvládol aj poslednú štvrtú streľbu a druhú v stoji s nulou a mal po nej náskok 31,4 pred Tarjeiom Bőom, bolo zrejmé, že zlato si už nenechá ujsť.

Na čele Svetového pohára zostal Francúz Martin Fourcade, ktorý po sobotňajšom 12. mieste zažil v Kontiolahti ďalšie sklamanie v podobe 7. priečky. Dvadsaťšesťročný Lesser získal prvú zlatú medailu z vrcholného podujatia v kariére. Doteraz mal v zbierke striebro z rýchlostných pretekov aj štafety zo ZOH 2014 v Soči a tiež bronz zo štafetových pretekov na MS 2013 v Novom Meste na Morave.

Soukalová sa posunula o 13 miest

Francúzska reprezentantka Marie Dorinová Habertová dovŕšila počas víkendu vo fínskom Kontiolahti zlaté double. Po sobotňajšom triumfe v šprinte pridala v nedeľu zlato aj v stíhacích pretekoch. Dvadsaťosemročná rodáčka z Lyonu zvládla 10 km za 30:07,7 min a pred druhou Nemkou Laurou Dahlmeierovou napriek trom chybám na strelnici mala v cieli náskok 15,3 s. Bronzovú medailu si s odstupom 31,6 s vybojovala Poľka Weronika Nowakowská-Ziemniaková.

Najlepšia Slovenka Jana Gereková obsadila 14. miesto, za víťazkou zaostala o 1:35,9 min, keď v troch zo štyroch streleckých položiek urobila po jednej chybe. Pozoruhodný posun z 18. priečky po šprinte až na výsledné piate miesto v stíhačke sa vydaril Češke Gabriele Soukalovej.

Marie Dorinová Habertová

„Určite sme spokojní so 14. miestom Janky Gerekovej, aj keď vieme, že má aj na lepší výsledok. To vtedy, keď všetko úplne sadne. Ak by dnes dala na strelnici o jednu chybu menej, bola by do desiatky. Je to podobné celú sezónu,“ komentoval reprezentačný tréner žien SR Pavel Kobela pre agentúru SITA. Neskôr sa vyjadril aj k poveternostným podmienkam a tiež ostatným dvom slovenským reprezentantkám Martine Chrapánovej a Terézii Poliakovej, ktoré skončili v piatej desiatke výsledkového poradia.

„Dnes to bolo s počasím pokojnejšie, aj streľby boli lepšie. Takmer bezvetrie oproti sobote, Janka to zvládla relatívne dobre. Ostatné dve naše ´baby´ sa posunuli dopredu, bežecky predviedli celkom solídny výkon. Mrzí ma, že Terka Poliaková urobila v oboch položkách v stoji po dve chyby, lebo má na lepší výsledok na strelnici,“ dodal Kobela.

Líderkou vo Svetovom pohári je Domračevová

Víťazná Dorinová Habertová získala do zbierky ôsmu medailu z majstrovstiev sveta, ale dve zlaté z individuálnych pretekov má iba z posledných dvoch dní z Kontiolahti. Doteraz brala cenné kovy na MS len ako členka strieborných a bronzových francúzskych štafiet a miešaných štafiet. V šprinte však bola bronzová na ZOH 2010 vo Vancouvri, kde vtedy brala zlato Anastasia

Líderskú pozíciu vo Svetovom pohári si päť pretekov pred koncom sezóny udržala Bieloruska Daria Domračevová, ktorá má náskok 27 bodov pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou. Jane Gerekovej patrí 17. priečka a v hodnotení stíhacích pretekov je najlepšia Slovenka dokonca trinásta. Najlepším ženám zostáva odbehnúť posledná stíhačka v rámci finále SP v ruskom Chanty-Mansijsku (21. 3.).

Majstrovstvá sveta v biatlone – Kontiolahti (Fín.) – nedeľa – výsledky:

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Erik Lesser (Nem.) 30:47,9 (0 trestných okruhov), 2. Anton Šipulin (Rus.) +17,0 (1), 3. Tarjei Bö (Nór.) +18,7 (1), 4. Michal Šlesingr (ČR) +20,4 (1), 5. Ole Einar Björndalen (Nór.) +43,9 (2), 6. Vladimir Iliev (Bulh.) +45,9 (2), 7. Martin Fourcade (Fr.) +1:02,0 (3), 8. Jakov Fak (Slovin.) +1:04,5 (3),… 42. Matej Kazár (SR) +3:44,5 (7)

Poradie vo Svetovom pohári (po 20 z 25 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 842 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 761, 3. Jakov Fak (Slovin.) 709, 4. Simon Schempp (Nem.) 699, 5. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 622, 6. Jevgenij Garaničev (Rus.) 562, … 51. Matej Kazár 81, 72. Martin Otčenáš 21, 86. Miroslav Matiaško 2, 87. Tomáš Hasilla (všetci SR) 2

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (po 6 z 7 plánovaných): 1. Martin Fourcade (Fr.) 292 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 257, 3. Jakov Fak (Slovin.) 251, 4. Simon Schempp (Nem.) 228, 5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 199, 6. Erik Lesser (Nem.) 191,… 53. Matej Kazár 26, 68. Martin Otčenáš (obaja SR) 1.

Viac k osobe Anton ŠipulinDaria DomračevováEmil Hegle SvendsenJakov FakJana GerekováJohannes Thingnes BöMarie Dorinová HabertováMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavel KobelaSimon SchemppTarjei BöTomáš Hasilla