Stíhačky ovládlo Holandsko, ženy aj muži vytvorili rekord

Koen Verweij, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen
Zľava: Rýchlokorčuliari Koen Verweij, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen oslavujú zisk zlatej medaily. Foto: SITA, AP

SOČI 22. februára (WEBNOVINY) – Holandskí rýchlokorčuliari v zložení Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Koen Verweij získali zlaté medaily v stíhacích pretekoch mužských družstiev na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

„Oranjes“ v sobotňajšom A-finále v Adler aréne zdolali v novom olympijskom rekorde 3:37,71 min reprezentantov Kórejskej republiky, ktorí si vybojovali striebro. Bronz patrí Poliakom, štvrté miesto obsadili obhajcovia zlata z Vancouveru 2010 Kanaďania.

„Boli to skvelé preteky, najlepšie, aké sme my traja absolvovali,“ uviedol člen víťazného tímu Blokhuijsen pre informačný servis ZOH 2014. „Obetovali sme náš individuálny program, aby sme dosiahli na zlato. Je úžasný pocit, že sme boli takí rýchli v olympijskom finále,“ dodal Blokhuijsen.

Obrazom: Pätnásty deň na olympiáde v Soči

Holandsko je prvou krajinou, ktorá od roku 2006 triumfovala na ZOH na cudzej pôde. Pred ôsmimi rokmi sa v Turíne tešili zo zlata Taliani, vo Vancouveri 2010 dominovali Kanaďania.

V ženských ‚stíhačkách‘ triumfovali Holanďanky

Morsová

Holandské rýchlokorčuliarky Marrit Leenstraová, Jorien ter Morsová, Ireen Wüstová získali zlaté medaily v stíhacích pretekoch ženských družstiev, v A-finále zdolali v novom olympijskom rekorde 2:58,05 min reprezentantky Poľska, ktoré si vybojovali striebro. Bronz patrí domácim Ruskám, štvrté miesto obsadili Japonky.

Holanďanky vo finále zlepšili svoj vlastný olympijský rekord zo sobotňajšieho semifinále o 0,38 s. Stíhacie preteky žien boli do soboty jedinou z dvanástich rýchlokorčuliarskych disciplín olympijského programu, v ktorej „krajina tulipánov“ nezískala medailu.

Členka víťazného tímu Ireen Wüstová sa stala desiatym športovcom v histórii, ktorá získal päť medailí na jedných olympijských hrách. V Soči vybojovala dvakrát zlato a trikrát striebro.

Súhrn výsledkov sobotňajších finálových jázd stíhacích pretekov mužských a ženských družstiev v rýchlokorčuľovaní na zimných olympijských hrách v Soči:

Muži:

A-finále: Holandsko (Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Koen Verweij) 3:37,71 min (olympijský rekord) – Kórejská republika (Ču Hjong-čun, Kim Čchol-min, Li Sung-hun) 3:40,85

B-finále: Poľsko (Zbigniew Bródka, Konrad Niedzwiedzki, Jan Szymanski) 3:41,94 – Kanada (Mathieu Giroux, Lucas Makowski, Denny Morrison) 3:44,27

C-finále: Nórsko (Havard Bökko, Sverre Lunde Pedersen, Simen Spieler Nilsen) 3:44,91 – Rusko (Alexandr Rumiancev, Alexej Jesin, Denis Juskov) 3:49,85

D-finále: USA (Brian Hansen, Jonathan Kuck, Joey Mantia) 3:46,50 – Francúzsko (Alexis Contin, Ewen Fernandez, Benjamin Mace) 3:51,76

Konečné poradie: 1. Holandsko, 2. Kórejská republika, 3. Poľsko, 4. Kanada, 5. Nórsko, 6. Rusko, 7. USA, 8. Francúzsko

Ženy:

A-finále: Holandsko (Marrit Leenstraová, Jorien ter Morsová, Ireen Wüstová) 2:58,05 min (olympijský rekord) – Poľsko (Katarzyna Bachledová-Curusová, Katarzyna Wozniaková, Luiza Zlotkowská) 3:05,55

B-finále: Rusko (Oľga Grafová, Jekaterina Lobyševová, Julia Skokovová) 2:59,73 – Japonsko (Misaki Ošigiriová, Maki Tabataová, Nana Takagiová) 3:02,57

C-finále: Kanada (Ivanie Blondinová, Kali Christová, Brittany Schusslerová) 3:02,04 – USA (Britany Boweová, Heather Richardsonová, Jilleanne Rookardová) 3:03,77

D-finále: Nórsko (Hege Bökková, Camilla Hallas Farestveitová, Ida Njaatunová) 3:08,35 – Kórejská republika (Kim Po-rum, Noh Son-jong, Jang Šin-jung) 3:11,54

Konečné poradie: 1. Holandsko, 2. Poľsko, 3. Rusko, 4. Japonsko, 5. Kanada, 6. USA, 7. Nórsko, 8. Kórejská republika