Štít nad strednou Európou bude okolo roku 2018

Obama_medvedev
Foto: SITA/AP

LISABON 20. novembra (WEBNOVINY) – Protiraketový štít, na ktorého vytvorení sa v sobotu na summite v Lisabone dohodli členské štáty NATO, vznikne najprv nad juhovýchodnou Európou, ktorá je najviac vystavená prípadného riziku raketového útoku z krajín ako je napríklad Irán. Strednú Európu vrátane Slovenska by mal štít chrániť až okolo roku 2008. Novinárom to potvrdili viacerí účastníci summitu, českým novinárom to napríklad povedal minister obrany Alexandr Vondra.

V celej otázke podľa niektorých zdrojov panuje zatiaľ viac-menej chaos, čo popísal vo svojom vyjadrení aj ruský prezident Dmitrij Medvedev. „Je úplne evidentné, že ani sami Európania zatiaľ celkom nevedia, ako to bude vyzerať, ani koľko to bude stáť. Všetci sa však zhodujú na tom, že raketový obranný systém musí byť komplexný,“ cituje Medvedevove vyjadrenie po rokovaniach v Lisabone agentúra AP.

Niektoré médiá zrejme nie celkom správne informovali, že NATO a Rusko sa dohodli na vybudovaní spoločného protiraketového štítu. Podľa diplomatických zdrojov je pravda skôr taká, že svoj štít vybuduje aliancia, a separátny štít vznikne nad Ruskom, a spolupráca bude spočívať vo výmene informácií.

Postoj Ruska je však tak či tak veľkým prelomom – ešte pred niekoľkými mesiacmi Moskva proti protiraketovému štítu, ktorý NATO plánuje, vehementne protestovala. Rusku vadil najmä plán predchádzajúcej americkej administratívy, ktorý rátal s vybudovaním základní v Českej republike a Poľsku.

„Máme ambiciózne plány. Budeme pracovať na všetkých veciach, vrátane európskej raketovej obrany,“ vyhlásil v Lisabone Medvedev. Pre Moskvu je však podľa neho veľmi dôležité, aby ju NATO bralo ako rovnocenného partnera. „Našu účasť musí sprevádzať komplexná výmena informácií. V opačnom prípade nebudeme spolupracovať vôbec,“ vyhlásil ruský prezident.

Zmenu v ruskom postoji ocenil v Lisabone aj americký prezident Barack Obama, podľa ktorého sa „minulý zdroj ohrozenia mení na subjekt potenciálnej spolupráce proti spoločnému ohrozeniu“.

Obama sa stretol s Medvedevom, hovorili aj o Gruzínsku

Prezidenti Spojených štátov a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvedev sa v sobotu v Lisabone na summite NATO neplánovane stretli na bilaterálnom rokovaní, ktoré trvalo asi 20 minút. „Bolo to neformálne stretnutie, ktoré nebolo plánované“ a navrhol ho Obama, informoval novinárov na palube prezidentského lietadla Air Force One hovorca Bieleho domu Ben Rhodes. „Majú sa radi a radi sa stretávajú. Radi si spolu sadnú a zhovárajú sa o veciach,“ popisuje hovorca.

Obama s Medvedevom diskutovali najmä o témach, ktoré sa riešili na summite NATO, teda protiraketový štít a Afganistan, no americký prezident nadniesol aj otázku Gruzínska. S touto krajinou viedlo Rusko v roku 2008 vojnu, ktorá nadlho zhoršila jeho vzťahy so Západom. Medvedevova účasť na summite NATO v Lisabone naopak tieto vzťahy podstatným spôsobom napráva. Rusko na summite prekvapivo súhlasilo okrem iného aj s projektom protiraketového štítu nad Európou, proti ktorému predtým dlhé roky ostro protestovalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDmitrij Medvedev