Stláčate gombíčky ako cvičené opičky, obul sa Matovič do koaličných poslancov

Igor Matovič
Predseda OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 1. decembra, 17:11

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Rozprava k novele zákona o zdravotnej starostlivosti bude pokračovať aj na budúci týždeň v utorok. Poslanci sa totiž v závere rokovacieho dňa venovali pozmeňujúcemu návrhu predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igora Matoviča na zmrazenie platov politikov.

Matovič mal nahulákať na poslancov OĽaNO

Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) vyhlásil, že je za novú právnu úpravu, aby sa nemuseli každý rok vystavovať nepríjemným situáciám.

„Nikto mi nebude odkazovať, ako mám hlasovať,“ vyhlásil v reakcii na slová Igora Matoviča, ktorý povedal, že koaliční poslanci hlasujú „ako opičky“ podľa toho, čo im lídri koaličných strán nadiktujú. „Stláčate gombíčky ako cvičené opičky,“ vyhlásil Matovič.

Podľa Hrnčiara, napriek slovám Matoviča, aj všetci poslanci OĽaNO sú za zvýšenie platov. Pavol Goga za Smer-SD povedal, že podľa kuloárnych informácií Matovič „nahulákal“ na poslancov klubu OĽaNO za hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní k zmrazovaniu platov.

Matovičov „antikorupčný populizmus“

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) skritizoval Igora Matoviča. Na margo toho, že v utorok parlament odmietol návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o návrhu zákona, ktorým by sa opätovne zmrazili platy ústavných činiteľov, Dostál uviedol, že skrátené legislatívne konanie v situácii, keď neexistujú dôvody, ktoré preň stanovuje zákon o rokovacom poriadku NR SR, je protizákonné.

„Rovnako protizákonné však je v druhom čítaní dopĺňať do návrhu zákona nové články, ktorými sa novelizujú zákony, ktoré obsahovo nesúvisia s prerokúvaným návrhom zákona,“ uviedol Dostál a podotkol, že zákon o rokovacom poriadku hovorí, že „pri prerokúvaní návrhu zákona nemožno podať návrh, ktorým sa mení alebo dopĺňa iný zákon, ktorý obsahovo nesúvisí s prerokúvaným návrhom zákona.“ Boris Kollár vyhlásil, že klub Sme rodina bude za návrh Matoviča hlasovať.

Téma zmrazovania platov odkrýva podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) charaktery každého z poslancov. „Na grémiu všetci s výnimkou ĽSNS vyjadrili, že zmrazovanie stratilo svoje opodstatnenie, že to bolo riešením v čase hospodárskej krízy. Na grémiu sme sa zhodli na tom, že všetci sme ochotní podporiť systémové riešenie, ktoré upraví výšku poslaneckého platu,“ uviedla.

Poslanci NR SR v utorok hlasovaním rozhodli, že nebudú na tejto schôdzi rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarBoris KollárIgor MatovičLucia Ďuriš NicholsonováOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySme rodina - Boris Kollár