Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukrajina
Foto: Thinkstock
4. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Stojíme medzi mierom a vojenskou eskaláciou, povedal Lajčák

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Európa stojí na križovatke medzi bezpečnosťou a nestabilitou, medzi mierom a ďalšou vojenskou eskaláciou, medzi spoluprácou a novými deliacimi čiarami.

Naše úsilie by sa preto malo sústrediť na uvoľňovanie napätia, premosťovanie rozdielov a sprostredkovávanie riešení. Povedal to vo štvrtok minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vo vystúpení na zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo švajčiarskom Bazileji. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor MZV.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—->TU.

V otázke Ukrajiny musí byť Únia zomknutá

Ústrednou témou rokovaní šéfov diplomacií 57 štátov OBSE bola situácia na Ukrajine a jej dopady na celý región Európy. „Vývoj na Ukrajine nás núti mobilizovať úsilie a zamyslieť sa nad tým, ako lepšie brániť našu bezpečnosť, prosperitu a hodnoty. Konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie. Jedinou cestou je dodržiavanie prímeria a implementácia Minských dohôd,“ povedal Lajčák.

Lajčák sa stretol s ministrom zahraničných vecí Nemecka Frankom Walterom Steinmeierom, s ktorým hovoril najmä o situácii na Ukrajine aj v súvislosti s nedávnou cestou šéfa nemeckej diplomacie do Kyjeva a Moskvy.

Ministri v rozhovore vyjadrili presvedčenie, že v otázke Ukrajiny musí byť EÚ zomknutá, a to nielen vo vzťahu k riešeniu situácie v oblasti Donbasu, ale aj pokiaľ ide o štrukturálne ekonomické a politické reformy na Ukrajine vrátane boja proti korupcii. Podľa Lajčáka by mala EÚ na seba prevziať aktívnejšiu úlohu, ale zároveň komunikačné kanály s Moskvou musia ostať otvorené.

Lajčák ocenil snahu Bieloruska riešiť konflikt na Ukrajine

Ukrajina
Foto: Thinkstock
Okrem Steinmeiera sa Lajčák stretol aj s ministerkou zahraničných vecí Moldavska Nataliou Ghermanovou. S ňou diskutoval o nedávnych parlamentných voľbách v Moldavsku a eurointegračných ambíciách Kišiňova. S ministrom zahraničných vecí Bieloruska Lajčák skonštatoval zlepšenie vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom a ocenil snahu riešiť konflikt na Ukrajine. „Veríme, že sa tento trend bude naďalej prehlbovať a dôjde k pokroku aj v tých oblastiach, ktoré sú pre EÚ limitné, vrátane otázky politických väzňov,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Bilaterálny program zasadnutia Ministerskej rady OBSE v Bazileji symbolicky zakončilo stretnutie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Hovorilo sa o Ukrajine, o vzťahoch medzi Ruskom a EÚ ako aj o bezpečnostnej situácii na európskom kontinente. „Od našej schopnosti hľadať riešenia a prijímať kompromisy závisí, či sa Európa bude naďalej vyvíjať ako spoločný priestor alebo nastane obrat k minulosti a náš kontinent opäť rozdelia konfrontačné línie,“ povedal M. Lajčák.

Odporúčané články

Putin obhajuje ruskú politiku na Ukrajine, Západ je cynický Na Ukrajinu potečie viac plynu, získa aj ďalšie peniaze

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...