Stojíme pri Azerbajdžane až do samého konca, povedal Erdogan

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

Istanbul 3. apríla (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prisľúbil podporu Azerbajdžanu v jeho konflikte s Arménskom ohľadne separatistického regiónu Náhorný Karabach.

V rámci svojej návštevy Spojených štátov Erdogan povedal pre azerbajdžanské médiá, že „budeme Azerbajdžan podporovať až do samého konca“. Jeho vyjadrenie cituje agentúra AP na základe dnešného oznámenia tureckej prezidentskej kancelárie.

Pri ťažkých bojoch, ktoré o separatistický Náhorný Karabach prepukli medzi Arménskom a Azerbajdžanom v noci na sobotu, bolo podľa dostupných správ zabitých najmenej 30 vojakov a jeden chlapec.

Súčasný incident je najhorším od roku 1994, keď sa v tejto juhokaukazskej oblasti skončila skutočná vojna. Odvtedy majú Náhorný Karabach pod kontrolou arménska armáda a miestne ozbrojené zložky.

Arménsko-azerbajdžanský spor sa už celé roky rieši rokovaniami pod záštitou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), avšak pri riešení tohto problému sa zatiaľ dosiahol len malý pokrok.

Nevyriešený konflikt je pre Arménsko ekonomickou ranou, pretože Turecko s ním uzavrelo štátne hranice – a Arménsku tak zostali otvorené hranice len s Iránom a Gruzínskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan