Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: OLO

Stojiská nemusia byť smetiská

BRATISLAVA 12. februára 2019 (WBN/PR) – Okolo kontajnerov v Bratislave často nájdete čokoľvek. Odpad, ktorý sa do nich nezmestí, nábytok, chladničky, postele, či dokonca celé fritézy aj s použitým kuchynským olejom. Kto je za neporiadok zodpovedný a ako túto situáciu vyriešiť?

Ak si poviete, že starý nábytok či elektroniku, vyložíte ku kontajnerom a smetiari to odvezú, mýlite sa. Ukladanie odpadu mimo nádob je totiž zakázané a smetiari nie sú povinní automaticky upratovať neporiadok na stojiskách. Za každé stojisko je, podľa Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta, zodpovedný jeho správca. Práve ten musí zabezpečiť, aby sa na stojisku nachádzalo dostatočné množstvo kontajnerov, aby bol odvoz odpadu vykonávaný dostatočne často, aby boli kontajnery v deň odvozu prístupné a tiež je zodpovedný za čistotu na stojisku.

Ako správne vyhadzovať odpad?

Aby sa zabránilo neporiadku okolo kontajnerov, odpad je potrebné správne roztriediť aj umiestniť do zberných nádob. Do zelenej nádoby patrí sklo, do žltej nádoby sa umiestňujú plasty, kovové obaly a tetrapaky a do modrej papier. Kartónové krabice, plastové fľaše či obaly, je potrebné pred vyhodením do nádoby zošliapnuť, aby nezaberali veľa miesta. Do čiernej nádoby patrí zmesový komunálny odpad, teda zvyšok po vytriedení a tiež bio odpad z kuchyne a domácností. Odpad musí byť uložený tak, aby sa nádoba dala zavrieť a odpad z nej nevypadával. Do všetkých nádob, vrátane čiernych na zmesový komunálny odpad, je zakázané ukladať akýkoľvek horľavý a nebezpečný odpad.

Čo robiť s objemným odpadom?

Objemný odpad, ako nábytok, matrace, elektronika či stavebný odpad, v žiadnom prípade nepatrí ku kontajnerom. Je potrebné ho odovzdať v zbernom dvore. Existujú však aj ďalšie možnosti. Objednať si môžete pristavenie veľkokapacitného kontajnera alebo službu OLO taxi – mobilný zberný dvor. Služba je určená na odvoz objemného odpadu, ktorý je možné energeticky zhodnotiť, teda spáliť v spaľovni odpadu. Cena služby je 25 Eur a zahŕňa dopravné náklady, nakládku, odvoz a vykládku odpadu. Službu je možné objednať si cez webstránku OLO alebo zákaznícke centrum.

Uzamknutie stojiska pomôže

Stáva sa, že ešte v ten deň, ako smetiari odvezú odpad, kontajnery sú znova preplnené a ich okolie znečistené. V tomto prípade je dobré stojisko uzamknúť tak, aby bolo prístupné len pre obyvateľov bytového domu, ku ktorému patrí. Ak sa rozhodnete stojisko uzamknúť, je potrebné osloviť OLO, ktoré vám navrhne možnosti akceptovaného bezplatného uzamknutia. OLO môžete kontaktovať prostredníctvom zákazníckeho centra telefonicky na čísle 02/50 110 111, e-mailom na zakazka@olo.sk alebo osobne na Ivánskej ceste 22, od pondelka do piatka v čase 7:00 – 16:00.

Odporúčané články

Slováci zaostávajú v recyklácii odpadu, tvrdí Brusel a vyčíta aj silnú závislosť od skládkovania V Žiari nad Hronom sa hromadí odpad, mesto chce vyčistiť cesty aj okolie kaštieľa

Neprehliadnite

Kotlebovci: Ignorovať alebo spolupracovať? Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast) Video: Matovič odstúpil z eurovolieb a vyzval ľudí, aby dali hlas Pollákovi (aktualizované) Dôchodkyňa naletela podvodníkovi a prišla o tisíce eur, policajti upozorňujú na ďalšie triky Vydierač obral obeť o 10-tisíc eur, muž si na vyplatenie peňazí vzal úver v banke Foto: Trnavčan vyhodil z balkóna na 8. poschodí mačku, vo väzení by mohol stráviť až päť rokov Peter Sagan si po pretekoch na Okolo Kalifornie polepšil v etapovom rebríčku UCI

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.