Stoklasa nechce v Sieti len kúriť a svietiť, chce reštart

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tomáš Stoklasa
Kandidát na predsedu Siete Tomáš Stoklasa. Foto: archív

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za predsedu strany?

Vo vedení Siete som od jej vzniku, poznám jej fungovanie a mám konkrétnu predstavu o krokoch, ktoré je potrebné urobiť, aby sme dokázali obnoviť dôveru verejnosti a opäť získali pre Sieť zodpovedajúce postavenie na politickej scéne. Mojou ambíciou nie je, ako sa hovorí, len kúriť a svietiť, chcem sa pokúsiť o skutočný reštart. Myslím si, že si musíme znova nájsť cestu k voličom, najmä zrozumiteľnejšou komunikáciou a lepším využitím ľudského i odborného potenciálu našich členov.

Kto vás navrhol a kto vás v kandidatúre podporuje?

O situácii v strane som diskutoval s našimi členmi z viacerých regiónov už dlhšiu dobu. Zhodli sme sa v názore na potrebu reštartovať Sieť a vyjadrili mi podporu pre prípad, že by som sa rozhodol kandidovať.

Môže vás niekto označiť za jeho kandidáta?

Verím, že každý delegát ma môže označiť za svojho kandidáta. Chcem byť predsedom pre všetkých členov.

Aký je váš vzťah s Radoslavom Procházkom?

Rada Procházku som spoznal počas jeho prezidentskej kampane. Keď sa následne rozhodol založiť novú politickú stranu, patril som medzi jej zakladajúcich členov. Nikdy predtým som v politike nepôsobil. Rado Procházka postavil spolu s nami Sieť na dobrých základoch, či už ide o hodnoty, dôraz na regionálne štruktúry alebo program. Na tieto chcem nadviazať.

Kde vidíte jeho miesto, ak by ste boli zvolený za predsedu?

Z môjho pohľadu má v strane bez pochybností svoje miesto aj do budúcna a vie byť pre ňu prínosom. Je na ňom, ako vidí svoje ďalšie pôsobenie. Keď to bude aktuálne, budeme o tom určite spolu hovoriť a som presvedčený, že bude mať adekvátny priestor.

Nie ste veľmi známy, čím chcete osloviť delegátov, aby zvolili práve vás?

Delegáti ma z ľudského i odborného hľadiska poznajú, či už z môjho pôsobenia v predsedníctve strany, v pracovnej skupine Spravodlivosť, ale predovšetkým osobne, zo stretnutí s nimi v ich regiónoch. Moje názory na fungovanie strany tak poznajú dlhodobo. Mnohých z nich považujem nielen za mojich kolegov, ale aj priateľov.

Neobávate sa rozkolu v strane? Budú vás ako predsedu strany akceptovať aj poslanci NR SR za Sieť?

Predsedu strany volí trojpätinová väčšina delegátov. To považujem za prejav silnej podpory predsedovi a jednoty strany. Poslanci platformy deklarovali, že budú rešpektovať výsledok demokratickej súťaže na sneme. Nemám dôvod tomu neveriť. Žiaden z týchto poslancov nemá výhrady voči mojej osobe a trúfnem si povedať, že mám s nimi dlhodobo dobré vzťahy.

Ako vidíte svoje šance proti Eduardovi Adamčíkovi?

Je legitímnym právom každého člena kandidovať na volenú funkciu v strane. Zvíťazí ten, kto na sneme presvedčí väčšinu delegátov, že jeho vízia fungovania strany je lepšia. Neprináleží mi hodnotiť protikandidátov, na to sú tu delegáti snemu. O dôveru viesť stranu sa uchádzam s pokorou a rešpektujem silu každého protikandidáta.

Sieť má dnes mizivé preferencie, veríte že má ešte šancu?

Ja osobne považujem volebné preferencie za podstatné iba v jeden jediný deň – v deň volieb. Súčasné preferencie nezodpovedajú potenciálu Siete, avšak uvedomujem si, že zmeniť ich dokážu len konkrétne výsledky. Nič nie je nemenné. Pozrite si, aké preferencie mali iné strany pred dvomi rokmi a aké majú dnes. Alebo naopak, pozrite sa, aké preferencie mala Sieť ešte dva týždne pred voľbami a aké dosiahla vo voľbách.

Ako ich chcete zmeniť, aby boli vyššie?

Sieť by do budúcna nemala byť vnímaná len cez osobu jej predsedu, ale mala by ponúknuť verejnosti aj iné osobnosti, ktoré vytvárajú obraz strany. Sú nimi jednak poslanci Siete a naši zástupcovia v exekutíve – minister, štátni tajomníci – ale aj iné tváre z regiónov, verejnosti možno menej známe alebo neznáme. Vynikajúcu prácu a dobré meno Sieti robia aj naši starostovia a poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev. Zastávam názor, že hoci obraz Siete sa vytvára predovšetkým na základe jedného ministerstva, hoci významného, vládna strana usilujúca sa o väčšiu podporu voličov by sa mala vyjadrovať ku všetkým oblastiam, komplexne.

Čo chcete zmeniť v strane, aby fungovala?

Moja predstava je posilniť hlas regiónov vo vedení strany a zlepšiť aj vnútornú komunikáciu s nimi. Súčasne je potrebné vytvoriť väčší priestor pre našich odborníkov v pracovných skupinách a intenzívnejšie ich zapojiť do tvorby a pripomienkovania legislatívy. Konkrétne kroky, ktoré je potrebné urobiť, predstavím až na sneme delegátom. Nepovažoval by som za korektné, aby sa to členovia strany dozvedali z médií, je to adresované primárne im a mali by to počuť ako prví. Na základe toho sa rozhodnú, či mi dajú dôveru viesť stranu. Som viac tímovým hráčom ako sólovým. Sieť by som chcel viesť ako líder tímu, ako prvý medzi rovnými. Väčší priestor by mali dostať viaceré osobnosti, či už sú to poslanci, regionálni lídri, alebo odborníci z pracovných skupín. Ďalej, v zásadných otázkach musí mať reálne rozhodujúce slovo predsedníctvo strany ako kolektívny orgán. Pokiaľ ide i hodnoty strany, ktoré sme si na začiatku nastavili, nevidím dôvod od nich ustupovať. Program Siete považujem za jeden z najlepších. Silnou ambíciou naďalej zostáva aj generačná obmena v politike a jednoduchý a fungujúci štát, ktorý ľudí zbytočne nezaťažuje ale je im na prospech.

Čo hovoríte na Smer a na vládu a na účasť Siete vo vládnom zoskupení?

Ako člen predsedníctva som hlasoval za rozhodnutia, ktoré viedli k uzatvoreniu koaličnej zmluvy. Cieľom bolo realizovať náš volebný program v maximálnej možnej miere. Táto logicky zodpovedá mandátu od voličov a jeho váhe v rámci koalície. Tvrdím, že za daných okolností nebola pre túto krajinu iná alternatíva a súčasná vláda je aktuálne jedinou možnou. Vo vzťahu ku koalícii som zástancom ráznejšieho presadzovania priorít strany a volebného programu, s ktorým strana išla do volieb a s ktorým som aj ja oslovoval voličov. Ja som si do politiky neprišiel hľadať priateľov ani nepriateľov. Stotožnil som sa s postojom vedenia Siete, že po voľbách nebola možnosť vytvorenia inej vlády a ani v súčasnosti koalícia, ktorá vznikla, nemá alternatívu. Predstava o zložení vlády bola samozrejme odlišná, ale nebola iná možnosť ako realizovať náš volebný program. Prirodzenou ambíciou každej strany je získať takú podporu, aby mohla vládnuť sama. To je ideálna predstava. Všetko ostatné je kompromis.

Tomáš Stoklasa

má 40 rokov. Býva v Nitre. Absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a od roku 1999 pôsobí v advokácii. Okrem právnickej praxe sa pro bono venuje aj rozvoju občianskej spoločnosti najmä v oblasti športu, v roku 2006 pôsobil ako člen Legislatívnej komisie Slovenskej basketbalovej asociácie a od roku 2013 je viceprezidentom Slovenskej golfovej asociácie.

Je predsedom správnej rady občianskeho združenia Dobrá Nitra a členom správnej rady občianskeho združenia Pomoc poškodeným. V rámci advokátskej praxe sa okrem obchodného a občianskeho práva špecializuje aj na oblasť zdravotníctva, od roku 2003 je právnym poradcom Regionálnej lekárskej komory Nitra a vykonáva prednáškovú činnosť pre lekárov.

Od roku 2014 je členom predsedníctva strany SIEŤ, dovtedy nepôsobil v politike ani nebol členom žiadnej politickej strany. V SIETi zastáva aj funkciu predsedu Miestneho centra Nitra a predsedu Oblastného centra Nitra – Tekov ( okresy Nitra, Levice, Topoľčany, Zlaté Moravce ). V roku 2015 ho predsedníctvo SIETe vymenovalo za vedúceho stálej pracovnej skupiny Spravodlivosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Radoslav Procházka