Stopnutie previerok sudcov je podľa súdnej rady pozitívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudca sudy kladivko
Slovenské súdy nie sú podľa názoru občanov nezávislé. Foto: ilustračné, Shutterstock

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Rozhodnutie Ústavného súdu SR pozastaviť previerky sudcov, kým nerozhodne o ich ústavnosti, je podľa Súdnej rady SR pozitívna správa. „Až konečné rozhodnutie Ústavného súdu SR určí, aký bude ďalší postup Súdnej rady Slovenskej republiky v súvislosti s previerkami sudcov,“ uviedli z Kancelárie Súdnej rady SR.

Súdna rada napadla ustanovenia zákona o sudcoch a prísediacich pre retroaktivitu previerok, ktorým sa majú podrobiť aj už vymenovaní sudcovia. Podľa úpravy mal Národný bezpečnostný úrad poskytnúť výsledky previerok súdnej rade a tá mala posúdiť spôsobilosť sudcov. Podľa navrhovateľa ide o neočakávané a retroaktívne rozšírenie právnych predpokladov na výkon funkcie sudcu bez rešpektovania právnej istoty a princípu legálne nadobudnutých práv aj u sudcov, ktorí už boli vymenovaní.

Rezort spravodlivosti zase argumentuje, že cieľom overovania sudcovskej spôsobilosti je vytvoriť predpoklady, aby bolo možné čo najúčinnejšie očistiť sudcovský zbor od takých sudcov, ktorí sa správajú korupčne, ich majetky nezodpovedajú ich legálnym príjmom alebo sú závislí od návykových látok.

Novela zákona o sudcoch a prísediacich, účinná od 1. septembra, posilnila postavenie súdnej rady, upravuje tiež kreovanie a pôsobenie disciplinárnych senátov. Súčasne sprísňuje pravidlá pre sudcov, okrem iného rieši aj preverovanie sudcovskej spôsobilosti. Zmeny súvisia s novelou Ústavy SR od Smeru-SD a KDH. Predseda parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška nepovažuje za podstatné, že ústavný súd pozastavil účinnosť ustanovení novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktoré sa týkajú preverovania sudcovskej spôsobilosti.

„Asi sme trafili na citlivé miesto, asi sme trafili do osieho hniezda. Bola to veľmi citlivá téma,“ povedal vo štvrtok novinárom Paška. Smer-SD si podľa neho počká na konečné rozhodnutie ústavného súdu. V prípade, že by v terajšej podobe ústavný súd previerky sudcov zamietol, Paška sa bude snažiť preverovanie sudcov zapracovať do zákona iným spôsobom. „Avizujem, že sa budem snažiť v spolupráci s predstaviteľmi súdnictva nájsť takú formuláciu, aby sa žiadny sudca nemohol vyhnúť mechanizmu kontroly a previerky, ktorý ľudia na Slovensku očakávajú,“ dodal Paška.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Paška
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR