Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómovia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény

Stotisíc Rómov na Slovensku nemá prácu, ekonomika tým stráca skoro miliardu eur ročne

POPRAD 2. júna (WebNoviny.sk) – Približne 100-tisíc Rómov v produktívnom veku je v súčasnosti na Slovensku bez práce.

Nevyužitím potenciálu tejto početnej skupiny obyvateľstva podľa výkonného riaditeľa Americkej obchodnej komory na Slovensku Ronalda Blaškoviča predstavuje ekonomická strata 800 miliónov až jednu miliardu eur ročne, teda približne 1 % HDP.

Rómom pri vstupe na formálny trh práce bránia viaceré faktory. Nízka kvalifikácia, vysoká miera zadlženosti a často i zlý zdravotný stav vyplývajúci zo životných podmienok. Nezanedbateľnú úlohu môžu zohrávať aj predsudky zo strany zamestnávateľov a neskôr zamestnancov.

Odporúčania pre ostatných

Viac ako 50 predstaviteľov firiem spod Tatier sa tento týždeň práve tejto téme venovalo na konferencii v Poprade, ktorú organizovala Americká obchodná komora. Otvoriť chceli takýmto spôsobom verejnú diskusiu o marginalizovaných skupinách v regióne.

Cieľom stretnutia bolo pripraviť pre verejný a súkromný sektor odporúčania, ktoré umožnia zjednodušiť podmienky zamestnávania ľudí z marginalizovaných rómskych komunít na štátnej a regionálnej úrovni.

„Chceme inšpirovať naše firmy v rámci Americkej obchodnej komory k tomu, aby sa nebáli podniknúť kroky a dať šancu Rómom zamestnať sa. Zároveň chceme zistiť, ako je možné, že v niektorých firmách a samosprávach to funguje, a aké sú odporúčania, aby to fungovalo aj u ostatných,“ povedal pre agentúru SITA Blaškovič.

Šanca pre každého

Príkladom je obec Spišský Hrhov, v ktorej už 17 rokov funguje obecný sociálny podnik. „V našom prípade sa stalo to, že každý dostal šancu a drvivá väčšina sa jej chytila a posunula sa ďalej. Objavili sa aj ľudia, s ktorými je obrovský problém, ale takí sa nájdu v každej populácii, či väčšinovej, alebo menšinovej,“ povedal pre médiá starosta obce Vladimír Ledecký. Jeho radou je, aby takéto podniky vznikali v každej obci.

Pozitívnym príkladom sú aj viaceré firmy pod Tatrami, v ktorých sa podarilo Rómov úspešne a dlhodobo zamestnať. Spoločnosť Whirlpool Slovakia začala s masívnym prijímaním tejto skupiny obyvateľov v roku 2014.

„Zamestnávanie marginalizovaných Rómov nepovažujeme za špecifický pokus. Je to pre nás prirodzený proces, ktorý sa nám osvedčil. Rómovia dnes tvoria v našom podniku pevnú a zodpovednú súčasť prevádzok, čomu však predchádzalo značné snaženie a práca s nimi,“ uviedol Senior HR manažér Jaroslav Grygar.

Pomoc k normálnemu životu

Zo 71 zamestnancov spoločnosti Pasell Slovakia v Poprade, ktorá pôsobí v oblasti strojárenstva a výroby komponentov z betónu, gumy a plastov, tvorí 29 Rómov. Podľa riaditeľky spoločnosti Zuzany Roškovej je v jednej prevádzke, ktorá sa zaoberá výrobou betónu, zamestnaných dokonca 96 percent Rómov.

„Snažíme sa zobrať Rómov z osady, aby sme im pomohli k normálnemu spôsobu života. Samozrejme, sú tu ťažkosti, nevedia, že musia chodiť dennodenne do práce, že musia plniť kvalitu, že musia plniť produktivitu,“ vymenovala. Vo výrobe ich však spoločnosť zamestnáva desať rokov.

Konferenciu s názvom Zamestnávanie sociálne vylúčených skupín: nevyužitý potenciál pre rast Slovenska organizovala Americká obchodná komora na Slovensku spolu s mimovládnymi organizáciami Človek v ohrození, Cesta von a Karpatská nadácia a zahraničnými veľvyslanectvami (USA, Kanada, Írsko, Holandsko).

Americká obchodná komora (AmCham)

bola založená v roku 1993 v Bratislave ako nezávislá a finančne samostatná organizácia financovaná výlučne prostredníctvom príspevkov od svojich členov. V septembri 2003 bola otvorená nová pobočka AmCham v Košiciach, s cieľom podporiť hospodársky rozvoj vo východoslovenskom regióne. V súčasnosti patrí Americká obchodná komora medzi najaktívnejšie medzinárodné komory na Slovensku a jej členskú základňu tvorí vyše 331 medzinárodných a slovenských spoločností, vrátane mnohých z najväčších a najvýznamnejších firiem na Slovensku. Približne 44 % týchto spoločností je slovenských a 21 % amerických, zvyšných 35 % tvoria medzinárodné spoločnosti.

Odporúčané články

Agrárna komora víta Matečnej rekordnú podporu pre agropotravinárstvo, ale chce vidieť plnenie V Michalovciach majú vzniknúť stovky pracovných miest, Pellegriniho vláda odklepla akčný plán

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X