Stovky Afganok väznia za morálne zločiny, uviedla HRW

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Afganka Zargona opustila svojho muža, lebo ju zneužíval a nútil k prostitúcii. Vo väzení je aj s päťmesačným synom. Foto: SITA/AP

KÁBUL 28. marca (WEBNOVINY) – V afganských väzeniach chradnú stovky žien, ktoré si odpykávajú tresty za takzvané „morálne zločiny“ vrátane úteku či vzťahu mimo manželstva. Informuje o tom v stredu ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW).

V správe s názvom Musela som ujsť zverejnenej v Kábule sa uvádza, že vláda prezidenta Hámida Karzaja čo sa týka medzinárodných zákonov o ľudských právach svoje záväzky nesplnila.

„Je šokujúce, že desať rokov po zvrhnutí Talibanu ženy a dievčatá stále zatvárajú za to, že ušli pred domácim násilím alebo nanúteným sobášom,“ povedal Kenneth Roth, výkonný riaditeľ HRW.

Správa odhaduje, že v afganských väzeniach a zadržiavacích zariadeniach pre mladistvých sa nachádza celkovo 400 žien a dievčat za takéto prečiny. Niektoré z nich boli obvinené z nepovoleného styku mimo manželstva po tom, čo ich znásilnili alebo nútili k prostitúcii, píše sa v správe.

Podľa jej údajov sudcovia navyše často rozhodujú len na základe „výpovedí“ bez prítomnosti právnika a bez toho, aby ich prečítali žene, ktorá nevie písať ani čítať. Výsledkom sú dlhodobé tresty, v niektorých prípadoch aj viac než desaťročné.

V hlboko konzervatívnej spoločnosti mnohé z
Bez názvu
Foto: SITA/AP

väzenkýň tvrdia, že sa boja zavraždenia zo strany svojej rodiny z dôvodu „cti,“ keď sa dostanú na slobodu. Pre správu robili rozhovor s 58 takýmito ženami a dievčatami.

Pozícia žien v Afganistane sa od pádu Talibanu výrazne zlepšila, počet vzdelaných dievčat rastie. V marci však Karzaj schválil edikt afganskej najvyššej islamskej rady, ktorý uvádza, že ženy sú menejcenné ako muži.

Na základe ediktu sa majú ženy vyhýbať „miešaniu s cudzími mužmi pri rôznych spoločenských činnostiach ako pri „vzdelávaní, v bazároch, v úradoch a ďalších aspektoch života“, z čoho vyplýva, že ženy by nemali chodiť na univerzity alebo do práce vôbec.

Ako sa v ňom píše ďalej, „trápiť, týrať a biť ženy“ je zakázané „bez dôvodu povoleného šaríjou“, čo znamená, že v určitých prípadoch je domáce násilie vhodné. Podľa Karzaja nariadenie „zdôrazňuje islamské princípy a hodnoty“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Human Rights Watch