Stovky afrických utečencov opúšťajú taliansku Lampedusu

Ostrov Lampedusa prežíva utečeneckú krízu
Malý taliansky ostrov Lampedusa prijal za posledné týždne okolo 20 000 migrantov. Nespokojní obyvatelia okupujú radnicu a hrozia, že zastavia všetky dodávky potravín a služieb, ak vláda neodvezie tisíce utečencov z ostrova. Foto: SITA

RÍM 31. marca (WEBNOVINY) – Taliansky ostrov Lampedusa sa po mnohých týždňoch začína opäť vyprázdňovať. Vo štvrtok previezli úrady viac ako 2 500 Tunisanov z malého ostrova do iných záchytných táborov. S väčšinou sa vydali dve lode smerom na Taranto na juhu Talianska, informovali médiá. Taliansky premiér Silvio Berlusconi pritom deň predtým prisľúbil, že do soboty ostrov opustí všetkých 6 tisíc utečencov.

Taliansko opakovane požiadalo krajiny Európskej únie o pomoc pri riešení problémov s imigrantmi, ktorí dennodenne prichádzajú do Talianska najmä z nepokojných afrických krajín. Talianska vláda vyzýva európske krajiny, aby sa „neobracali chrbtom k imigračným problémom“, ktorým je vystavená krajina. „Imigranti, ktorí sú už v Taliansku, musia byť repatriovaní do Tuniska alebo rozmiestnení po Európe. Vládne tu šokujúci nedostatok solidarity,“ povedal taliansky minister zahraničia Franco Frattini.

Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová v stredu uviedla, že európske krajiny musia „zvýšiť úsilie na pomoc Taliansku vyrovnať sa s týmto problémom“, no Európska komisia ich nemôže prinútiť imigrantov prijať.“ Taliansko opakovane obvinilo Európu, že ho nechala v boji s imigráciou osamotené.

Od zvrhnutia tuniského prezidenta v polovici januára priprávalo do Talianska, väčšinou na malý ostrov Lampedusa, 20 000 utečencov, čím výrazne prevýšili počet domácich obyvateľov. Frattini povedal, že ho potešilo vyhlásenie tuniských úradov, že zabránili 1200 imigrantom opustiť v posledných 48 hodinách Tunisko. Na Lampedusu však stále prichádzajú aj učenci z Líbye.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi