Fedor po zhromaždení NATO zdôraznil systém kolektívnej obrany, Moon hovorila aj o politických hrozbách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Fedor, Madeleine Moon
Zľava: Vedúci Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO a poslanec NR SR Martin Fedor a predsedníčka parlamentného zhromaždenia NATO Madeleine Moon počas tlačového brífingu v rámci Jarného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO v Hudobnej sieni na Bratislavskom hrade. Bratislava, 31. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 31. mája, 16:47

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Je dôležité zdôrazňovať smerom k verejnosti, že systém kolektívnej obrany je niečo, bez čoho by sme si nemohli užívať mier a prosperitu.

Na tlačovej konferencii pri príležitosti začiatku Jarného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave to uviedol poslanec Martin Fedor.

Základné bezpečnostné záujmy

Bez systému kolektívnej obrany by podľa neho tiež Slovensko nemohlo presadzovať svoje základné bezpečnostné záujmy. „Pre mňa je mimoriadne dôležité, aby toto stretnutie vyslalo signál aj slovenskej verejnosti, že máme svojich partnerov a priateľov, s ktorými sme na jednej lodi,“ zdôraznil Fedor.

Naposledy sa parlamentné zhromaždenie Severoatlantického paktu konalo na Slovensku v roku 2004. Podľa Fedora však v tej dobe panovala úplne iná bezpečnostná situácia.

„Pred 15 rokmi sa aliancia viac zaoberala operáciami, ktoré sa sústreďovali mimo územia členských krajín,“ uviedol s tým, že vojna v Gruzínsku v roku 2008 a situácia na Ukrajine od roku 2014 túto situáciu zmenili.

„Strategické uvažovanie aliancie sa začalo vracať k tomu, prečo aliancia vznikla. Hlavným dôvodom vzniku aliancie bola schopnosť ubrániť územie jej členských štátov,“ zdôraznil Fedor.

Čelíme novým hrozbám

Prezidentka Parlamentného zhromaždenia NATO Madeleine Moon doplnila, že NATO ako aj celá Európa sa momentálne nachádzajú vo zvláštnom období. „Čelíme novým hrozbám, ako sme to videli v Gruzínsku a na Ukrajine,“ povedala s tým, že v tejto súvislosti bolo potrebné zmobilizovať obranné kapacity aliancie.

Ohrozenie však podľa Moon môže prísť aj z politickej oblasti. „Každý rozmýšľa o NATO iba v súvislosti s jeho bojovou silou,“ skonštatovala s tým, že tá musí byť podporená hodnotami. „Bez demokracie, vlády zákona, našich záväzkov v oblasti ľudských práv alebo snahy bojovať proti korupcii sme ničím,“ dodala Moon.

V Bratislave sa v piatok zhromaždili stovky delegátov Severoatlantickej aliancie (NATO) z desiatok členských a spriaznených krajín. V hlavnom meste sa koná do 3. júna Jarné zasadnutie Parlamentného zhromaždenia Severoatlantickej aliancie. Jarné stretnutie má slúžiť ako podklad pre to jesenné, kde Aliancia prijme aj konkrétne závery a opatrenia do budúcnosti.

Pre NATO zostáva kľúčovou prioritou bezpečnosť občanov, ale aj územia členských krajín. Témami jarného stretnutia bude aj kybernetická bezpečnosť a užšia spolupráca krajín pri kolektívnej obrane Aliancie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Fedor
Firmy a inštitúcie Most-HídNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy