Stovky lekárov neprišli do práce, nemocnice sú pred kolapsom

Lekár
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Lekári sa s vládou nedohodli. Od štvrtka tak 1200 lekárov prišlo o prácu. Dohoda sa nezrodila ani po deviatich hodinách rokovania.

Ak lekár nenastúpi v čase vyhláseného núdzového stavu do nariadenej služby, polícia bude individuálne posudzovať následky, ktoré môžu takýmto konaním vzniknúť.

„V prípade podozrenia zo spáchania trestných činov, najmä takých, ktoré ohrozujú životy a zdravie občanov, polícia bude konať neodkladne v súlade so zákonom,“ uviedol pre SITA hovorca prezídia PZ SR Michal Slivka.

Priebežný stav v slovenských nemocniciach:

Bratislavský kraj:

Chirurgovia z detskej fakultnej v Bratislave nepracujú

Apollo
Foto: SITA/Michal Burza

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) dnes nenastúpilo do práce 39 lekárov, jediným oddelením, ktoré poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť ostáva Klinika detskej chirurgie, kam vo štvrtok do práce neprišlo 19 lekárov z tridsiatich.

Počet lekárov Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorí dnes nenastúpili do práce, sa počas dňa vyšplhal na 348, z nich 265 má od dnešného dňa platnú výpoveď.

Päť nemocníc, ktoré UNB zastrešuje, v spolupráci s krajským operačným strediskom dnes zabezpečovalo akútnu zdravotnú starostlivosť.

Lekári v súkromnom bratislavskom Medicínskom centre Medifera, ktoré patrí do siete ProCare, dnes pracujú napriek výzve Slovenskej lekárskej únie špecialistov na štrajk, podobne sa rozhodli neštrajkovať a prísť do práce lekári Polikliniky Mýtna či neštátnej polikliniky Pro Bios.

Banskobystrický kraj:

Banska bystrica
Foto: SITA/Dušan Hein

V nemocnici v Banskej Bystrici chýba takmer 150 lekárov

Obe fakultné nemocnice v Banskej Bystrici – detská aj Rooseveltova – zabezpečujú oddnes v plnom rozsahu len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Lekári v Lučenci odmietli nadčasy, nahneval ich parlament

Vedeniu Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci dnes ráno 40 lekárov oznámilo, že na podporu požiadaviek lekárskych odborárov odmietajú nastúpiť do nočných a víkendových služieb nad limit stanovený zákonníkom práce.

Zasadalo krízové vedenie, hrozilo, že budeme musieť požiadať o pomoc okolité nemocnice. Nakoniec sa podarilo s protestujúcimi dohodnúť, zatiaľ máme zabezpečené dnešné a piatkové nočné služby a verím, že to celkovo vyriešime. Sú to rozumní ľudia, nechajú si vysvetliť, čo môžem garantovať, aj keď sú veľmi nahnevaní,“ povedal riaditeľ.

Trnavský kraj:

Lekárom v Trnave klopú na dvere s príkazmi do práce

Príkazy na prácu bývalým zamestnancom Fakultnej nemocnice (FN) v Trnave, ktorí si ich zatiaľ neprevzali, budú doručovať pracovníci Obvodného úradu v Trnave.

Po mimoriadnom rokovaní bezpečnostnej rady obvodu o tom informoval jej predseda Jozef Klokner. Príkazy si neprevzalo ešte 21 lekárov. Riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek bezpečnostnú radu informoval o zložitej situácii na neurológii a na ARO. Zároveň však povedal, že doteraz neboli ohrozené životy pacientov. Situáciu na neurológii má podľa bezpečnostnej rady riešiť spoluprácou s bratislavskými nemocnicami.

Trenčiansky kraj:

Lekári z Fakultnej nemocnice Trenčín sú chorí

Hrad Trenčín
Foto: Ilustračné foto SITA/Richard Nemec

Lekári zo štyroch oddelení Fakultnej nemocnice Trenčín dnes nenastúpili do práce, sú práceneschopní.

Chýba osem lekárov z interného, sedem z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, štyria gynekológovia a dvaja pediatri.

Podľa námestníčky riaditeľa Terézie Drobnej už teraz niektoré oddelenia avizujú, že poobede lekári nenastúpia do pohotovostnej služby. „Ide o chirurgické oddelenie,“ spresnila.

Niektorí lekári avizujú, že zajtra (v piatok) bude situácia ešte horšia,“ uviedla.

V Považskej Bystrici nestiahli výpovede iba dvaja lekári

Na výpovedi v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici trvajú dvaja zamestnanci. Jeden z nich robí na plný úväzok, v druhom prípade ide o zamestnanca, ktorý v nemocnici pracuje len na štvrtinový úväzok. Považskobystrická nemocnica vo štvrtok funguje v zabehnutom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti.

V bojnickej nemocnici stiahlo výpoveď 16 z 51 lekárov

Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach má do dnešného dňa na stole 35 výpovedí. Na základe pracovného príkazu riaditeľa nemocnice však všetci lekári prišli do práce.

Nitriansky kraj

V Nitre je situácia kritická, ošetrujú len akútne stavy

Nitra
Foto: Ilustračné foto SITA/Mária Pietová

Vo Fakultnej nemocnici Nitra chýba 46 lekárov, preto nemocnica poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Väčšinu oddelení paralyzovali výpovede lekárov Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Núdzový stav sa Nitry podľa vlády netýka. Štrajkujú aj lekári z Polikliniky Klokočina v Nitre.

Z topoľčianskej nemocnice odišlo 15 lekárov

Z nemocnice v Topoľčanoch odišlo k dnešnému dňu 15 lekárov. Pôvodne tu bolo výpovedí 46, v stredu ráno ich ešte bolo 38.

Spolu 23 lekárov teda stiahlo výpoveď v posledný možný deň. Nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom režime, vrátane plánovaných operácií. „Situácia je stabilizovaná, ani jedno oddelenie nie je ohrozené,“ povedala pre agentúru SITA Marta Eckhardtová. Z levickej nemocnice odišli dvaja lekári, 38 výpoveď stiahlo.

Žilinský kraj:

Žilinská nemocnica prišla o 90 lekárov

Žilina
Foto: SITA/Černeková Ľubomíra

Žilinská fakultná nemocnica prišla dnešným dňom o 90 lekárov, ktorí trvali na svojich výpovediach. Pracovné príkazy v rámci núdzového stavu nemocnica doručila zatiaľ len približne polovici z nich. Podľa informácií agentúry SITA približne 45 lekárov, ktorí si príkazy neprevzali, dnes do nemocnice neprišli. Nemocnica sa zvláda postarať o urgentné prípady.

Martin sa bráni: Ošetrujeme i cudzích pacientov

Univerzitná nemocnica v Martine popiera informácie, že by neprijímala pacientov z iných nemocníc. V prípade potreby je naša nemocnica naďalej pripravená pomáhať riešiť aj akútnych mimoregionálnych pacientov, a to po dohovore s konkrétnymi pracoviskami okolitých nemocníc,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová.

Všetky klinické pracoviská martinskej nemocnice pracujú v štandardnom režime. Lekári poskytujú pacientom neodkladnú zdravotnú starostlivosť a vykonávajú aj plánované hospitalizácie a operačné zákroky.

Situácia v Dolnom Kubíne je veľmi vážna

V dolnokubínskej nemocnici vo štvrtok po vizite odišlo zo štyroch oddelení deväť lekárov na zdravotné ošetrenie. Nemocnica to podľa riaditeľa zatiaľ zvláda, ak by však išlo o dlhodobejšie PN-ky, nemocnica by v prípade hromadnej nehody nevedela dať dokopy viac ako jeden chirurgický operačný tím. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a chirurgii tak zostalo po troch lekároch, na ortopédii a röntgenoch po dvoch. Títo lekári sa podľa Mintála dokážu postarať o hospitalizovaných pacientov, nemocnica teda zatiaľ nemusela žiadať o ich prevoz do iných nemocníc. Dolnokubínska nemocnica v pondelok už neoperovala ani akútne stavy a v rámci vyprázdňovania oddelení previezla do martinskej nemocnice aj prvého pacienta.

Nemocnice Žilinského kraja sa o akútne stavy zatiaľ starajú

Nemocnice v Dolnom Kubíne, Čadci, Liptovskom Mikuláši a Trstenej momentálne dokážu zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov. Je to tak pre vyhlásenie núdzového stavu, v rámci ktorého si vo všetkých štyroch regionálnych nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja prevzalo pracovné príkazy 57 lekárov.

Prešovský kraj:

V Prešove čakal pacientov oznam: Ošetrujeme len akútne stavy

Prešov
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove s platnosťou od dnešného dňa zrušili plánované operácie na všetkých chirurgických oddeleniach.

Podľa oznámení, ktoré visia na dverách jednotlivých kliník, stalo sa tak „vzhľadom k aktuálnej personálnej situácii vo FNsP.“ Do práce dnes totiž nenastúpilo 101 lekárov.

Zdravotnú starostlivosť dnes zabezpečuje 219 lekárov. Pôvodne bolo v prešovskej fakultnej nemocnici zamestnaných 336 lekárov.

Košický kraj:

Lekári z košickej detskej fakultnej prišli predsa do práce

Košická detská fakultná nemocnica funguje vo štvrtok v bežnom režime.

Svet zdravia pracuje ako v normálny deň

Situácia v nemocniciach s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Trebišove i Michalovciach, ktoré boli pôvodne v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, je normálna. V súčasnosti patria tieto zariadenia do siete Svet zdravia. Uviedla hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia Veronika Deckerová. Podľa jej vyjadrenia sa na nich žiadna iná nemocnica neobrátila so žiadosťou o pomoc.

Najdôležitejšie telefónne čísla pre pacientov nájdete TU

Hľadajú sa anestéziológovia

Nemocnice v posledných dňoch intenzívne ponúkajú voľné pracovné miesta. Podľa pracovného portálu kariera.sk je ich momentálne k dispozícii až 1 215. Podľa analýzy ponúkaných pozícií vyplýva, že najviac hľadanými lekármi sú anestéziológovia a chirurgovia. Najväčší počet voľných pracovných miest je v bratislavskej univerzitnej nemocnici a vo fakultnej nemocnici v Trenčíne.

Z ponúkaných pracovných miest na kariera.sk vyplýva, že najviac, až 411 lekárov hľadá Univerzitná nemocnica v Bratislave. Nasledujú Fakultná nemocnica Trenčín (135), Fakultná Nemocnica Žilina (98), Detská FNsP Bratislava (85), Fakultná NsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici (72) a FNsP J. A. Reimana v Prešove (72). Najčastejšie ponúkané voľné miesta sú pre anestéziológov (129), chirurgov (120), pediatrov (84), úrazových chirurgov (62) a všeobecných lekárov (59).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom