Stovky ľudí protestovali proti utečencom, prišiel aj Kotleba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí
Župan Banskobystrického kraja a líder strany ĽSNS Marian Kotleba (v strede) a účastníci protestného zhromaždenia proti prílevu afrických imigrantov do Európy - STOP islamizácii Európy na Námestí SNP v Bratislave. Bratislava, 20. jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Stovky ľudí v sobotu v Bratislave protestovali proti prílevu imigrantov do Európy.

Protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“ sa v sobotu konalo na Námestie SNP. Z davu zazneli heslá ako „My sme tu doma alebo Slovensko Slovákom“. Dav strážila polícia, ktorá sa snažila zamedziť výtržnostiam.

Obrazom: Bratislavu zaplavili demonštranti

My sme tu doma, ozývalo sa z davu

Organizátori protestu si myslia, že prílev afrických imigrantov dnes ohrozuje Európu. „Ako Slováci, Slovania a Európania preto jednoznačne odmietame, aby hlupáci z Bruselu a europarlamentu svojimi nelogickými rozhodnutiami ničili základy pôvodnej európskej kultúry a prosperity,“ napísali organizátori protestného zhromaždenia v pozvánke na sociálnej sieti Facebook.

Protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“ sa začalo o 16:00 na Námestí SNP, ľudia už ale začali prichádzať okolo 15:00. Z davu zneli slová ako „My sme tu doma alebo Slovensko Slovákom“. Protest bol reakciou na to, že Európska komisia koncom mája zverejnila návrh na relokáciu utečencov.

Stretli sa aj priaznivci utečencov

V sobotu bol v Bratislave zároveň aj protestné zhromaždenie „Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje“, ktorý organizátori označujú za demonštráciu proti rasizmu, fašizmu, za solidaritu s utečencami a proti nenávisti. Zišlo sa na ňom asi dvesto ľudí.

Z davu zneli slová ako antifa či fašisti hanba, v dave bolo vidieť transparenty „Nenechajte ľudí umierať na hranici“ či „Cudzinec je našinec, refugees are welcome“. Samotný protest sa zaobišiel bez väčších problémov, dav sa rozišiel okolo 18:00. Na bezpečnosť dohliadali mestskí aj štátni policajti s vodným delom, kukláči a ťažkoodenci. Priaznivci utečencov sa potom v sprievode polície z Hodžovho presunuli na Hurbanovo námestie.

„Naše zhromaždenie je reakciou na pochod, ktorý organizujú neonacisti a neofašisti z celej Európy a poprední slovenskí neoľudáci,“ povedal pre agentúru SITA organizátor protestu „Slovensko proti nenávisti – Bratislava blokuje“ z organizácie Bratislava bez náckov Róbert Mihály. Nenávisť, ktorá je podľa jeho slov v našej spoločnosti, presahuje také rozmery, ktoré organizátori nepovažujú za žiadúce, najmä ak sa to týka solidarity s ľuďmi, ktorí sú v núdzi, utekajú pred vojnou. „A práve tí sú najslabší,“ dodal.

Na stranu prívržencov utečencov sa dnes postavil i poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS), ktorý sa podľa jeho slov postavil tam, kde ľudia hovoria, že náckovia by nemali pochodovať po Bratislave. „Je úplne legitímne, že sa ľudia obávajú novej situácie v Európe, že nie všetci máme rovnaký názor, že sa rozprávame o tom, aké máme možnosti a kapacity, a v ktorých krajinách to zlyháva a v ktorých to je dobré. To je legitímna diskusia,“ povedal pre agentúru SITA. No nie je podľa neho správne, keď vytvoria extrémistické živly koalíciu, ktorá tu v posledných rokoch nebola a takýmto spôsobom idú prezentovať svoju silu.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Slovensko by malo prijať 785 utečencov

Protest s názvom „Stop islamizácii Európy“ je reakciou na to, že Európska komisia koncom mája zverejnila návrh na relokáciu utečencov. Ako sa uvádza na stránke Európskej komisie, Slovensko by malo prijať 471 utečencov z Talianska a 314 z Grécka, spolu teda 785 utečencov. Celkovo chcú relokovať 40-tisíc utečencov.

Členské štáty by mali za každého utečenca dostať šesťtisíc eur. Krajiny V4 a prezident Francúzska Francois Hollande sa najnovšie v piatok 19. júna na summite v Bratislave zhodli, že riešenie problémov migrácie v Európe cez kvóty pre jednotlivé krajiny na prijatie migrantov nie je správne.

Francúzsky prezident zdôraznil, že Európa musí konať, ale vnucovanie čísel nie je správna metóda. Podľa neho je potrebné zabrániť narastaniu migračných tokov a rozlíšiť ekonomických migrantov a tých, čo majú právo na azyl a pomôcť im. Kvóty odmietol aj prezident Andrej Kiska, avšak zdôraznil, že musíme pomôcť tým, ktorým skutočne ide o život.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaFrançois HollandeMartin PoliačikRobert Mihály