Stovky ľudí žiadali pred sídlom prezidenta jeho obžalovanie

Podpora petície za obžalobu prezidenta
Účastníci verejného zhromaždenia na podporu petície za obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča a za jeho odstúpenie pre vedomé porušenie Ústavy SR podpisujú petíciu za obžalobu prezidenta SR. Bratislava, 17. január 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Verejné zhromaždenie na podporu petície za obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Bratislave malo pokojný priebeh.

Hodžovo námestie od 18:00 postupne zaplnili asi štyri stovky ľudí, ktorí mohli na mieste petíciu aj podpísať.

Za žalobu na prezidenta sa ľudia zasadzujú preto, lebo podľa nich úmyselne porušil Ústavu SR, keď nevymenoval za generálneho prokurátora zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša. Novinár Tom Nicholson, ktorý na zhromaždení vystúpil s príhovorom, označil celú snahu za dôležité gesto.

Ľudia potrebujú pocit, že sa niečo deje,“ povedal pre agentúru SITA kanadský novinár.

Zhromaždení sa vyslovili za odstúpenie prezidenta z funkcie. Ďalej vyzývajú parlament, aby prijal legislatívu potrebnú na očistenie Generálnej prokuratúry od straníckej politiky, a to na základe dialógu s verejnosťou. Okrem Nicholsona vystúpili na podujatí aj hudobník Marián Greksa, blogeri Boris Kačáni a Slavomír Repka a aktivisti Andrej Lúčny a Ján Zavacký.

Obrazom: Podpora petície za obžalobu prezidenta

Podpora petície za obžalobu prezidenta
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Naša petícia apeluje na 150 ľudí, ktorých sme si zvolili, aby nás zastupovali. Nie len na papieri a sladkými rečami, ale naozaj. Aby nás zastúpili a hlasovali za obžalovanie doc. JUDr. Ivana Gašparoviča, CSc z porušenia Ústavy SR a dali tak šancu Ústavnému súdu SR, aby urobil to, za čo ho platíme a nerobili jeho prácu namiesto neho,“ spomína sa na stránke, ktorá celé zhromaždenie koordinovala.

Administrátori stránky tvrdia, že iniciatíva nie je o vládnej strane, opozícii, Čentéšovi, ani o štatúte prezidenta. Tŕňom v ich oku je osobne Ivan Gašparovič, „je to o dôvodnom podozrení, že tento človek, ktorý je nielen prezidentom, ale aj občanom tohto štátu… porušil zákon najdôležitejší – Ústavu SR.“

Opozícia dnes v parlamente podala návrh na obžalobu prezidenta.

Vládna strana Smer-SD sa už vyjadrila, že obžalobu prezidenta nepodporí, pretože pre ňu neexistujú žiadne dôvody. „Opozícia namiesto toho, aby ponúkla alternatívu, nevyberane útočí na hlavu štátu,“ napísala do reakcie premiérova hovorkyňa Beatrice Hudáková.

Video: Atmosféra počas protestu

Video: Marian Greksa – Dokedy vy hajzli

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičMarián GreksaTom Nicholson