Stovky migrantov z Hondurasu sa vydali na cestu do USA, chcú dôstojný život

Migranti, Honduras
Migranti z Hondurasu čakajú na karavánu, ku ktorej by sa pripojili. Foto: ilustračné, SITA/AP

SAN PEDRO SULA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Stovky honduraských migrantov sa v karaváne vydali z hondurasko-guatemalského pohraničia na dlhú cestu v nádeji, že sa dostanú do Spojených štátov.

Pešo v daždi

Niektorí z nich sa zišli na autobusovej stanici v meste San Pedro Sula, kde v stredu ešte pred svitaním nastúpili do autobusov, ktoré ich odviezli do miest na hranici s Guatemalou.

Ďalší v daždi kráčali pešo, tlačili kočíky a niektorí niesli svoje deti v náručí. Guatemalské imigračné orgány oznámili, že ich honduraskí kolegovia informovali o zhruba 1 100 migrantoch smerujúcich k ich spoločnej hranici. Niektorí z nich sa už dostali do Guatemaly.

Medzi migrantmi je mnoho rodín s malými deťmi. Rodičia tvrdia, že s peniazmi, ktoré zarábajú v Hondurase, nedokážu uživiť svoje rodiny, a preto hľadajú miesto na dôstojnejší život.

Trump hrozí Mexiku

Americký prezident Donald Trump sa tento týždeň vyhrážal uzatvorením americko-mexickej hranice a neskôr zase pohrozil Mexiku clami na automobily, ak krajina nezastaví prílev migrantov zo Strednej Ameriky.

Americké pohraničné zariadenia sú podľa agentúry AP preplnené. Americký Úrad pre clá a ochranu hraníc tento týždeň oznámil, že v marci na južnej hranici zadržali 53-tisíc rodičov a detí.

Karavány sa stali populárnym spôsobom, ako sa vydať na cestu, pretože sa migranti cítia vo väčšom počte bezpečnejšie a ušetria peniaze, ktoré by inak dali prevádzačom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom