Stovky migrantov z lode Aquarius žiadajú Francúzsko o azyl, Španielsko ocenilo príkladnú spoluprácu

Aquarius
Loď Aquarius s migrantmi Foto: SITA/AP

BRUSEL 18. júna (WebNoviny.sk) – Viac ako 300 migrantov, ktorých cez víkend priviezol do Španielska konvoj so záchrannou loďou Aquarius, žiada o udelenie azylu vo Francúzsku. V pondelok sa tak vyjadrila vicepremiérka Carmen Calvová v rozhovore pre rádio Cadena Ser.

Francúzska vláda navrhla Španielsku, že zo 629 migrantov, ktorých zachránila loď Aquarius, prijme tých, ktorí po splnení všetkých potrebných protokolov budú chcieť ísť do Francúzska. V sobotu španielska vláda oznámila, že túto ponuku prijala. Podľa Calvovej je dohoda s Francúzskom „príkladom spolupráce“ v Európskej únii.

Loď Aquarius, ktorú prevádzkujú organizácie SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc, sa 9. júna zasekla pri pobreží Sicílie, keď jej Taliansko odmietlo dať prístup do jej prístavov a tvrdilo, že tak má urobiť Malta. Tá to zase odmietla s tým, že ju musí prijať Taliansko. Situáciu nakoniec vyriešilo až rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá minulý pondelok oznámila, že loď môže pristáť vo Valencii. Taliansko následne vyslalo na pomoc plavidlu Aquarius dve svoje lode.

Všetky tri lode po týždňovej 1 500 kilometrov dlhej ceste zakotvili v nedeľu vo Valencii. Migrantov v prístave okrem iných čakali aj zdravotníci, dobrovoľníci Červeného kríža a psychológovia. Každému z utečencov priradili prekladateľa a úrady pracovali na určení ich identít predtým, než ich poslali do prijímacích centier. Španielske úrady udelili migrantom z Aquariusu špeciálne povolenie na pobyt v Španielsku na obdobie 45 dní, aby mali čas vyriešiť svoju právny status.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom