Stovky pracovných miest vznikli v okrese Bardejov, Pellegriniho vláda ho podporí ďalším miliónom eur

Peter Pellegrni
Predseda vlády SR Peter Pellegrini Foto: SITA

BARDEJOV 10. apríla (WebNoviny.sk) – Z plánovaného počtu takmer 1 400 novovytvorených pracovných miest vznikla v okrese Bardejov za necelý rok už vyše polovica.

Skonštatovala to na svojom stredajšom výjazdovom zasadnutí v Bardejove vláda SR, ktorá sa zaoberala priebežnou informáciou o realizácii akčného plánu. Na podporu okresu navyše rozdelila takmer 1,3 milióna eur.

Vznikli stovky pracovných miest

V prijatej správe vláda konštatovala, že ku koncu februára vzniklo s podporou regionálneho príspevku a Európskych štrukturálnych a investičných fondov 723 pracovných miest. Cieľom akčného plánu schváleného 4. júla minulého roka je vytvorenie 1 370 pracovných miest do roku 2022.

Od konca septembra 2017 do konca februára 2019 klesol počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie o 640 ľudí, z 4 854 na 4 214. Miera nezamestnanosti sa tým znížila o 1,58 percenta z 12,23 na 10,65 percenta.

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera ešte v oficiálne nezverejnenej štatistike za minulý mesiac dokonca klesla nezamestnanosť pod desaťpercentnú hranicu.

Ako informoval, nové pracovné miesta za necelý rok vznikli najmä v obuvníckom priemysle, kde šesť najväčších firiem vytvorilo približne 200 nových pracovných miest, 170 ich vzniklo v samospráve, ďalšie aj v strojárenskej výrobe a pri stavebných prácach.

Príchod nových investorov

Ako po rokovaní uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podpore zamestnanosti by mal v blízkej budúcnosti pomôcť aj príchod ďalších troch investorov. „Ide o staronových aj nových investorov, ktorí môžu navýšiť celkový počet nových miest o 200, možno až 300, čo z nášho pohľadu znamená veľký prínos k stabilizácii miest, ale aj života obyvateľov,“ uviedol Raši.

Primátor mesta Bardejov Boris Hanuščák konkretizoval, že nové pracovné miesta by mali vzniknúť do dvoch rokov. „Ide o miesta stabilné, neviazané na sezónnu prácu,“ zdôraznil Hanuščák. Doplnil, že ide o miesta v spoločnosti Kamax, ktorú chce nemecký investor rozširovať.

Vzniknúť tu podľa primátora má okolo 100 miest s potrebnou vyššou odbornosťou. Rozvoj avizuje aj strojárenská firma Charvát Slovakia, ktorá plánuje vytvoriť 80 až 100 pracovných miest.

Minister hospodárstva informoval o administratívnych nedostatkoch, ktoré sa pokúsime odstrániť, aby mohli dostať stimul a svoj zámer naplniť,“ dodal primátor. Zároveň informoval, že v neďalekej obci Tarnov vzniká strojársky závod spoločnosti V+S Welding, ktorý by mal vytvoriť zhruba 150 pracovných miest.

Vytvoria atletickú dráhu pri škole

Vláda opäť vyčlenila na podporu okresu milión eur, ktorý priamo na zasadnutí navýšila o takmer 300-tisíc eur. Okrem dotácie 5 000 eur na riešenie vykurovania pre obec Jánovce, ostanú dodatočne vyčlenené peniaze v meste Bardejov.

Na vybudovanie infraštruktúry a zlepšenie pracovných podmienok v hnedom priemyselnom parku dostane samospráva 120-tisíc eur, ďalších 170-tisíc eur je vyčlenených na vytvorenie atletickej dráhy pri ZŠ Krosnianska.

Získali sme finančné prostriedky z dotácie na vybudovanie futbalového štadióna, ale podmienky pre vyššie typy súťaží nepovolili ponechať tam atletickú dráhu, preto sme ju tam zlikvidovali a novú sme nepostavili. Stále ale tvrdím, že atletika je kráľovnou letného športu a treba pre naše deti zo základných i stredných škôl vytvoriť podmienky, aby svoj talent mohli využívať,“ vysvetlil Hanuščák.

V obci Kríže opravia cestu k pamätníku

Mesto získa aj viac ako štvrtinu z miliónovej dotácie. Suma 264-tisíc eur pôjde na výstavbu dopravného ihriska a revitalizáciu súvisiacej oddychovej zóny na Toplianskej ulici. Spomedzi obcí dostane najvyššiu dotáciu obec Kríže, kde poputuje 44-tisíc eur na rekonštrukciu cesty k pamätníku SNP.

Obec Hažlín dostane 30-tisíc eur na výstavbu komunikácie k individuálnej bytovej výstavbe. Rovnaká suma pôjde aj pre Rímskokatolícku farnosť sv. Egídia v Bardejove na reštaurovanie novoobjavenej gotickej brány z II. polovice 15. storočia v Bazilike sv. Egídia. Celkovo tak vláda podporila 82 projektov.

Peniaze z eurofondov

Odhadovaná finančná investícia akčného plánu okresu Bardejov v rokoch 2018 až 2022 je 168 miliónov eur, pričom z eurofondov to má byť 60,9 milióna eur. Výška regionálneho príspevku bola stanovená na 3,765 milióna eur. Z tejto sumy je na prvé dva roky vyčlenených vyše 1,5 milióna eur.

Z regionálneho príspevku je schválených zatiaľ osem žiadostí na podporu okresu v celkovej výške viac ako 861-tisíc eur, z ktorých bolo poskytnutých zatiaľ viac ako 322-tisíc eur. Z Európskych štrukturálnych a investičných fondov je doteraz zazmluvnených vyše 15 miliónov eur.

Čerpanie hodnotíme veľmi pozitívne. Aj v porovnaní s inými okresmi je dynamika čerpania akčného plánu veľmi výrazná,“ zhodnotil Raši.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterRichard Raši
Firmy a inštitúcie Vláda SR