Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Pellegrni
Predseda vlády SR Peter Pellegrini Foto: SITA
10. 04. 2019 15:41 EkonomikaBardejovEkonomika z lokality Bardejov od Webnoviny.skSITA Diskusia

Stovky pracovných miest vznikli v okrese Bardejov, Pellegriniho vláda ho podporí ďalším miliónom eur

BARDEJOV 10. apríla (WebNoviny.sk) – Z plánovaného počtu takmer 1 400 novovytvorených pracovných miest vznikla v okrese Bardejov za necelý rok už vyše polovica.

Skonštatovala to na svojom stredajšom výjazdovom zasadnutí v Bardejove vláda SR, ktorá sa zaoberala priebežnou informáciou o realizácii akčného plánu. Na podporu okresu navyše rozdelila takmer 1,3 milióna eur.

Vznikli stovky pracovných miest

V prijatej správe vláda konštatovala, že ku koncu februára vzniklo s podporou regionálneho príspevku a Európskych štrukturálnych a investičných fondov 723 pracovných miest. Cieľom akčného plánu schváleného 4. júla minulého roka je vytvorenie 1 370 pracovných miest do roku 2022.

Od konca septembra 2017 do konca februára 2019 klesol počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie o 640 ľudí, z 4 854 na 4 214. Miera nezamestnanosti sa tým znížila o 1,58 percenta z 12,23 na 10,65 percenta.

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera ešte v oficiálne nezverejnenej štatistike za minulý mesiac dokonca klesla nezamestnanosť pod desaťpercentnú hranicu.

Ako informoval, nové pracovné miesta za necelý rok vznikli najmä v obuvníckom priemysle, kde šesť najväčších firiem vytvorilo približne 200 nových pracovných miest, 170 ich vzniklo v samospráve, ďalšie aj v strojárenskej výrobe a pri stavebných prácach.

Príchod nových investorov

Ako po rokovaní uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podpore zamestnanosti by mal v blízkej budúcnosti pomôcť aj príchod ďalších troch investorov. „Ide o staronových aj nových investorov, ktorí môžu navýšiť celkový počet nových miest o 200, možno až 300, čo z nášho pohľadu znamená veľký prínos k stabilizácii miest, ale aj života obyvateľov,“ uviedol Raši.

Primátor mesta Bardejov Boris Hanuščák konkretizoval, že nové pracovné miesta by mali vzniknúť do dvoch rokov. „Ide o miesta stabilné, neviazané na sezónnu prácu,“ zdôraznil Hanuščák. Doplnil, že ide o miesta v spoločnosti Kamax, ktorú chce nemecký investor rozširovať.

Vzniknúť tu podľa primátora má okolo 100 miest s potrebnou vyššou odbornosťou. Rozvoj avizuje aj strojárenská firma Charvát Slovakia, ktorá plánuje vytvoriť 80 až 100 pracovných miest.

Minister hospodárstva informoval o administratívnych nedostatkoch, ktoré sa pokúsime odstrániť, aby mohli dostať stimul a svoj zámer naplniť,“ dodal primátor. Zároveň informoval, že v neďalekej obci Tarnov vzniká strojársky závod spoločnosti V+S Welding, ktorý by mal vytvoriť zhruba 150 pracovných miest.

Vytvoria atletickú dráhu pri škole

Vláda opäť vyčlenila na podporu okresu milión eur, ktorý priamo na zasadnutí navýšila o takmer 300-tisíc eur. Okrem dotácie 5 000 eur na riešenie vykurovania pre obec Jánovce, ostanú dodatočne vyčlenené peniaze v meste Bardejov.

Na vybudovanie infraštruktúry a zlepšenie pracovných podmienok v hnedom priemyselnom parku dostane samospráva 120-tisíc eur, ďalších 170-tisíc eur je vyčlenených na vytvorenie atletickej dráhy pri ZŠ Krosnianska.

Získali sme finančné prostriedky z dotácie na vybudovanie futbalového štadióna, ale podmienky pre vyššie typy súťaží nepovolili ponechať tam atletickú dráhu, preto sme ju tam zlikvidovali a novú sme nepostavili. Stále ale tvrdím, že atletika je kráľovnou letného športu a treba pre naše deti zo základných i stredných škôl vytvoriť podmienky, aby svoj talent mohli využívať,“ vysvetlil Hanuščák.

V obci Kríže opravia cestu k pamätníku

Mesto získa aj viac ako štvrtinu z miliónovej dotácie. Suma 264-tisíc eur pôjde na výstavbu dopravného ihriska a revitalizáciu súvisiacej oddychovej zóny na Toplianskej ulici. Spomedzi obcí dostane najvyššiu dotáciu obec Kríže, kde poputuje 44-tisíc eur na rekonštrukciu cesty k pamätníku SNP.

Obec Hažlín dostane 30-tisíc eur na výstavbu komunikácie k individuálnej bytovej výstavbe. Rovnaká suma pôjde aj pre Rímskokatolícku farnosť sv. Egídia v Bardejove na reštaurovanie novoobjavenej gotickej brány z II. polovice 15. storočia v Bazilike sv. Egídia. Celkovo tak vláda podporila 82 projektov.

Peniaze z eurofondov

Odhadovaná finančná investícia akčného plánu okresu Bardejov v rokoch 2018 až 2022 je 168 miliónov eur, pričom z eurofondov to má byť 60,9 milióna eur. Výška regionálneho príspevku bola stanovená na 3,765 milióna eur. Z tejto sumy je na prvé dva roky vyčlenených vyše 1,5 milióna eur.

Z regionálneho príspevku je schválených zatiaľ osem žiadostí na podporu okresu v celkovej výške viac ako 861-tisíc eur, z ktorých bolo poskytnutých zatiaľ viac ako 322-tisíc eur. Z Európskych štrukturálnych a investičných fondov je doteraz zazmluvnených vyše 15 miliónov eur.

Čerpanie hodnotíme veľmi pozitívne. Aj v porovnaní s inými okresmi je dynamika čerpania akčného plánu veľmi výrazná,“ zhodnotil Raši.

Odporúčané články

Opatrenia Pellegriniho vlády zhoršujú pravdepodobnosť, že dlhodobo nezamestnaní si nájdu prácu Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojím platom. Prieskum ukázal, koľko by chceli zarábať

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X