Stovky Slovákov si pripomenuli pamiatku Paľa Demitru

Spomienka na Pavla Demitru
Ľudia a fanúšikovia smútia pred zimným štadión v Bratislave, kde si primomínajú pamiatku zosnulého slovenského hokejistu. Pavol Demitra zahynul v stredu pri leteckom nešťastí ruského hokejového tímu KHL Lokomotiv Jaroslavľ neďaleko ruskej Jaroslavli. Bratislava, 8. september 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Priestranstvo pred Zimným štadiónom Ondreja Nepelu v Bratislave sa vo štvrtok po 17.00 h začalo plniť hokejovými priaznivcami rôzneho veku, ktorí si zapálenými sviečkami, kahancami či položenými kvetmi prišli uctiť pamiatku bývalého kapitána slovenskej hokejovej reprezentácie Pavla Demitru, ktorý v stredu tragicky zahynul pri leteckom nešťastí neďaleko ruského Jaroslavľa.

Mnohí z niekoľko stoviek účastníkov pietnej spomienky mali na sebe dres s číslom 38 alebo ich tváre zdobilo toto číslo, ktoré Demitra nosil na drese.

Všetci sa aspoň na chvíľu postavili pri symbolickom pomníku, ktorí priaznivci postavili pod výsuvnými schodmi ZŠ O. Nepelu.

Na pomníku bolo pätnásť fotografií, ktoré približovali športovú kariéru dlhoročného reprezentanta od začiatkov v Trenčíne až po emotívnu rozlúčku na tohtoročnom šampionáte 2011 v Bratislave. Niekoľko z týchto fotografií pripomenulo jeho víťazné gesto, ktoré obletelo svet počas ZOH 2010.

Medzníkom Demitrovej kariéry bola jeho medaila z majstrovstiev sveta 2003 v Helsinkách, ktorej pripomenutie tiež nemohlo na pomníku chýbať.

Spomienka na Pavla Demitru
Foto: SITA/Marián Peiger
Spomienka na Pavla Demitru
Foto: SITA/Marián Peiger
Spomienka na Pavla Demitru
Foto: SITA/Marián Peiger
Spomienka na Pavla Demitru
Foto: SITA/Marián Peiger
Spomienka na Pavla Demitru
Foto: SITA/Marián Peiger

Demitru si uctili aj vojaci v Afganistane

Minútou ticha si uctili pamiatku Pavla Demitra aj naši vojaci v misii ISAF v Afganistane, konkrétne príslušníci multifunkčnej ženijnej roty a národného podporného prvku NSE. Spomínali na neho pred hokejbalovým zápasom s mužstvom Kanady.

Úctu zosnulému hokejistovi, ktorý vo svojej bohatej hokejovej kariére hral aj v kanadskom Vancouveri, vzdali aj hráči zo zámoria. „Myšlienky na Pavla Demitru dodali nášmu mužstvu silu a v zápase Kandahárskej hokejbalovej ligy dnes nad súperom zvíťazilo 4:1,“ uviedol hovorca slovenskej jednotky v Afganistane Milan Vanga.

Symbolicky sa spomienka konala pri zimnom štadióne, na ktorom sa 9. mája 2011 rozlúčil so svojou reprezentačnou kariérou. Fanúšikovia spomienku zorganizovali spontánne a informovali o nej prostredníctvom sociálnych sietí. Napokon sa zišlo niekoľko stoviek účastníkov.

Presne o 18.00 h si účastníci uctili pamiatku Pavla Demitru minútou ticha a následne búrlivým potleskom okolo veľkého srdca z horiacich sviečok a kahancov si pripomenuli hokejové majstrovstvo rodáka z Dubnice.

Po doznení potlesku sa viacerí účastníci pietnej spomienky presunuli naprieč Bratislavou na Námestie SNP, kde zhromaždenie pokračovalo. Aj v centre Bratislavy postavili symbolicky pomníček. Celá štvrtková akcia sa niesla v zmysle hesla: „Paľo, ďakujeme! Navždy zostaneš v našich srdciach.“

Pavol Demitra
Foto: SITA/AP
Pavol Demitra
Foto: SITA/AP
Pavol Demitra
Foto: SITA/Nina Bednáriková
Pavol Demitra
Foto: SITA/AP
Pavol Demitra
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Demitra
Firmy a inštitúcie Lokomotiv Jaroslavľ