Stovky účastníkov konferencie OBSE v Bratislave sa venovali nielen prevencii terorizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák počas prvého tohtoročného zasadnutia Stálej rady OBSE. Bratislava, 10. január 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Na čoraz sofistikovanejšie formy terorizmu, ale aj prevenciu radikalizmu a potrebu otvoreného dialógu sa zameriava medzinárodná konferencia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Druhé podujatie počas predsedníctva v OBSE

Na bratislavskej konferencii, ktorá sa začala v pondelok a potrvá do utorka, sa zúčastňuje 400 účastníkov – zástupcov vlád, medzinárodných aj regionálnych organizácií, špecializovaných agentúr, národných koordinátorov boja proti terorizmu, expertov a predstaviteľov mimovládneho sektora.

Po konferencii venovanej antisemitizmu je to druhé podujatie na najvyššej úrovni, ktoré Slovensko v rámci predsedníctva v OBSE organizuje. Ďalšia konferencia bude venovaná kybernetickej bezpečnosti. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

„Prevencia a boj proti terorizmu a násilnému extrémizmu spojenému s radikalizáciou je kľúčovým bezpečnostným záväzkom účastníckych štátov OBSE a Slovensko aj takto prispieva svojím dielom. Cieľom konferencie je identifikovať oblasti, kde sa podarilo dosiahnuť pokrok a pomenovať účinné prístupy k prevencii terorizmu a boju proti nemu,“ uviedol osobitný predstaviteľ SR pre predsedníctvo v OBSE Lukáš Parízek v úvodnom príhovore.

Limitovanie radikalizácie

Sofistikovanejšie formy predchádzania terorizmu a limitovanie radikalizácie cez cielené formy prevencie v spoločnosti vyzdvihli zástupkyňa generálneho tajomníka OSN Mich?le Coninsx aj riaditeľ kancelárie generálneho tajomníka OBSE Paul Bekkers. Okrem nich sa zúčastnili aj zástupcovia ministrov z Ruska, Bieloruska, Arménska či USA.

Expertnými panelmi bude pokračovať druhý deň konferencie, pričom hlavnými témami budú programy a mechanizmy na identifikáciu a zabránenie riziku radikalizácie a teroristického násilia. Odborníci sa budú venovať aj téme programov zameraných na prevýchovu a opätovnú integráciu páchateľov teroristických činov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe