Foto: Stovky vodičov mestskej dopravy v Prešove sa zapojili do štrajku, mali píšťalky aj transparenty

štrajk, Dopravný podnik mesta Prešov
Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) počas protestu za zvýšenie mzdových taríf, aj za ďalšie body podnikovej kolektívnej zmluvy medzi zamestnávateľom a odbormi pred budovou DPMP. Prešov, 31. máj 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský
  • aktualizované 31. mája 21:00

PREŠOV 31. mája (WebNoviny.sk) – Ostrý celodenný štrajk zamestnancov Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) v piatok ani počas popoludňajších hodín nepriniesol žiadne problémy. Priebeh je pokojný, komplikácie nevznikli ani v doprave. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Prešov Eva Peknušiaková.

Ak vznikali dopravné zápchy, išlo skôr o štandardné zhustenie premávky v exponovaných časoch v piatok popoludní,“ informovala Peknušiaková. Podľa informácií náčelníka Mestskej polície v Prešove Jána Andrejka, ktorý komunikoval aj so štátnou políciou, bolo v teréne osem hliadok, nebolo však potrebné dopravu regulovať.

Žiadne rušivé javy

Aj v podvečerných hodinách je stále pred budovou dopravného podniku niekoľko desiatok štrajkujúcich s transparentmi. V priebehu dňa sa ale nevyskytli žiadne rušivé javy. „Sme tu a vytrváme až do konca,“ informoval agentúru SITA predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka.

Ako uviedol riaditeľ Dopravného podniku mesta Prešov Peter Janus, počas dňa zaznamenali vyše sto telefonátov na dispečing, ktoré však mali najmä informatívny charakter. Občania sa pýtali na jednotlivé linky a presné časy. „Mesto Prešov počas celého dňa prostredníctvom krízového štábu situáciu monitorovalo a bolo neustále v kontakte so záchrannými zložkami. Pokojný priebeh štrajku hodnotí mesto pozitívne, bol takým aj vďaka pochopeniu a súčinnosti obyvateľov mesta, ktorí v tento deň zvolili alternatívny spôsob prepravy. Je možné, že aj na základe poznatkov, ktoré tento deň priniesol, sa postupne pristúpi k optimalizácii liniek MHD,“ uviedla Peknušiaková.

Do piatkového celodenného štrajku sa zapojilo vyše 200 zamestnancov Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP). Štrajk sa začal od 4. hodiny ráno a potrvá až do 23:45, keď by mal podľa harmonogramu vyraziť posledný piatkový spoj. Dopravu v meste núdzovo zabezpečuje v obmedzenom režime počas dňa 30 vodičov. Dôvodom na štrajk je chýbajúca dohoda o zvýšení mzdových taríf v rámci kolektívnej zmluvy.

Žiadajú navýšenie mzdových taríf

Odborári sú v štrajkovej pohotovosti od začiatku apríla. Ostrý celodenný štrajk na piatok 31. mája, trvajúci od 4:00 do 23:45, ohlásili v pondelok. Pod štrajk je podpísaných 237 zamestnancov spoločnosti.

Dôvodom je chýbajúca dohoda o zvýšení mzdových taríf v rámci kolektívnej zmluvy. Doterajšia požiadavka odborárov bola zvýšenie hodinovej sadzby o 0,70 eura od 1. júla a o ďalších 0,30 eura od 1. januára 2020.

Deň pred štrajkom odborári zľavili z požiadavky a počas štvrtkového štrajkového výboru odsúhlasili, že im postačí navýšenie sadzby o 0,70 eura od 1. júla.

V tomto roku by si toto navýšenie vyžiadalo zvýšenie nákladov o 500-tisíc eur, v budúcom roku namiesto pôvodných 1,4 milióna eur milión eur. Dopravný podnik môže podľa riaditeľa Petra Janusa garantovať zvýšenie tarifných miezd iba o 0,40 eura od 1. mája. Predstavuje to 10-percentné zvýšenie platov. Zvyšnú požiadavku musia riešiť s mestom.

Nevidíme možnosť, aby sme túto požiadavku splnili, pretože aj keď sme plánovali určitý mzdový nárast, táto požiadavka je nad tento plán a schválenú výšku dotácie za služby vo verejnom záujme,“ vysvetlil Janus.

Návrh odporučili finančnej komisii

Mestská rada v Prešove na svojom stredajšom rokovaní zobrala riaditeľom predloženú správu na vedomie a odporučila ju na prerokovanie finančnej komisii. Pokrytie nákladov na mzdy si vyžiada súhlas poslancov mestského zastupiteľstva.

Minimálne chceme, aby návrh prešiel finančnou komisiou a dostal sa do zastupiteľstva, ktoré to prerokuje. Nemáme problém prísť na zasadnutie zastupiteľstva, prídu nás podporiť aj zamestnanci,“ uviedol Straka s tým, že situácia bude v tomto smere jasnejšia na budúci týždeň.

Na základe toho odborári rozhodnú o ďalších krokoch. Najbližšie riadne zasadnutie mestského zastupiteľstva je plánované na 19. júna.

Reálny plat je nižší

Podniková kolektívna zmluva v DPMP, a.s. sa týka všetkých 322 zamestnancov, z ktorých je zhruba 190 vodičov. Uzatvorená bola 1. januára 2014 a je platná do 31. decembra 2020.

Priemerná mzda zamestnanca DPMP bola v roku 2018 na úrovni 1 050 eur. Vodiči však upozornili, že ich reálny plat je nižší. Základný plat má byť dokonca pod úrovňou hodinovej minimálnej mzdy.

Za sedem rokov, čo tu robím, som mal možno dvakrát na výplatnej páske 700 eur v čistom. Inak mám 650, posledná výplata bola 630. Dielenskí pracovníci majú ešte nižšie platy,“ upozornil jeden zo štrajkujúcich Miroslav Sivák.

Jediným akcionárom DPMP, a.s., je mesto Prešov. Dopravný podnik v dvoch trakciách – autobusovej a trolejbusovej, ročne najazdí takmer päť miliónov kilometrov. Každoročne prepraví viac ako 30 miliónov cestujúcich. Tržby z MHD za rok 2018 dosiahli 4,1 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel StrakaPeter Janus