Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strabag
Foto: SITA/AP
2. októbra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Strabag mešká s výstavbou obchvatu Žiaru nad Hronom na R2

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Výstavba západného obchvatu Žiaru nad Hronom na rýchlostnej ceste R2 oproti plánu mešká. Takmer šesťkilometrový úsek v polovičnom profile, ktorý dva roky stavia spoločnosť Strabag, s. r. o. so sídlom v Bratislave, by mal byť odovzdaný v novembri tohto roku.

„V dôsledku dlhodobých dažďov v priebehu tohtoročného leta nastalo určité oneskorenie prác oproti harmonogramu. V súčasnosti sa maximálne snažíme toto oneskorenie dohnať,“ informovala vo štvrtok agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Strabag, a. s. so sídlom v Prahe Edita Novotná.

Plánovaný termín ukončenia stavby je bol október

Hovorkyňa Strabagu neodpovedala na otázky, či je teda plánovaný termín ukončenia obchvatu Žiaru nad Hronom ešte reálny, resp. či zhotoviteľ požiadal o predĺženie lehoty výstavby a o aký čas. K výstavbe spomínaného úseku sa napriek žiadosti doposiaľ nevyjadrila ani Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) ako investor.

Strabag sa pred dvoma rokmi zaviazal postaviť obchvat Žiaru nad Hronom za zmluvnú cenu vyše 26 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, teda necelých 47 percent z odhadovaných nákladov viac ako 56 miliónov eur. Plánovaný termín ukončenia stavby bol pôvodne október 2014.

Mešká aj výstavba úsekov diaľnice D1

V oneskorení je aj výstavba prvého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov a D1 Dubná Skala – Turany. Oba úseky stavia spoločnosť Váhostav – SK, a. s., jeden spolu v združení s firmou Bögl a Krýsl, k. s. a druhý samostatne. Zhotoviteľ už požiadal o predĺženie lehoty výstavby.

Diaľničný úsek pri Levoči mal byť hotový najprv koncom roku 2013, neskôr pre tragédiu pri Kurimanoch NDS predĺžila termín odovzdania na leto 2014, no ani druhý termín stavbári nestihli. Úsek pri Martine zas neukončia v termíne koncom tohto roka. Váhostav uviedol ako dôvody meškania nepriaznivé počasie.

Obe stavby sú podľa firmy stratové a preto mala problémy s včasným platením svojim dodávateľom, resp. s dodržaním harmonogramu prác. Oba úseky D1 tak majú byť hotové až v budúcom roku. NDS stále neuviedla, či prijala žiadosti o predĺženie lehoty výstavby úsekov D1, a neoznámila ani nové termíny ich dokončenia.

Odporúčané články

Váhostav sa domáha prerušenia konkurzného konania Veritelia tlačia Váhostav do konkurzu, žiada súd o ochranu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...