Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na snímke 'pokarhanie od učiteľov', ktoré štrajkujúci učitelia z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) odnášajú na podateľňu Úradu vlády SR. Bratislava, 26. január 2016. Foto: SITA/Robert Tappert
26. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA

Štrajk: Učitelia sú zastrašovaní, vláde odovzdali pokarhanie

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Štrajk učiteľov pokračuje, v utorok bolo podľa informácií ministerstva školstva zatvorených 151 škôl, čo je z celkového počtu vyše 6700 škôl a školských zariadení 2,25 percenta. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ministerstvo pritom vychádza z informácií o počte, ktoré im zaslali do 11:00 Okresné úrady v sídle kraja.

V porovnaní s pondelkom 25. januára tak podľa ministerstva poklesli počty zapojených škôl, keďže v pondelok ostalo zatvorených 179 škôl, teda 2,66 percenta zo všetkých škôl. “Vo väčšine krajov sa počet zatvorených škôl znížil. Napríklad v Banskobystrickom klesol hneď o šesť škôl, a to z pondelkových 26 na 20, dramaticky sa situácia zmenila aj v Trnavskom kraji, kde z 27 škôl v utorok neučí 14. Situácia sa zmenila v Bratislavskom kraji, kde v pondelok bolo zatvorených 43 škôl a dnes je to 52. Viac škôl bolo zatvorených aj v Trenčianskom kraji, kde počet stúpol zo sedem o dve školy,” dodáva Dupaľová Ksenzsighová. Z prehľadu ministerstva vyplýva, že v Nitrianskom kraji je dnes zatvorených 30 škôl, v Žilinskom 17, Trenčianskom 9, Banskobystrickom 20, Prešovskom tri a v Košickom kraji šesť škôl.

Učitelia majú veľký strach

Iniciatíva slovenských učiteľov v utorok informovala, že podáva otvorený list o porušovaní základných ľudských práv. Adresujú ho prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, odboru ochrany práv v regionálnom školstve na ministerstve školstva, tiež verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej, komisárovi pre ľudské práva do Štrasburgu a Národnému stredisku pre ľudské práva. List poukazuje na zastrašovanie učiteľov a sú v ňom popísané prípady zastrašovania v slovenských školách. Povedal to v utorok Viktor Križo z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Ako uvádza Križo, iniciatívu šokoval rozsah zastrašovania a tlaku, ktorý mnohé nadriadené orgány, zriaďovatelia a riaditelia škôl začali vyvíjať. Zastrašovanie malo pritom podľa neho rôzne formy. Od tvrdenia, že štrajk je nezákonný, cez odôvodnenia, že štrajk môže ohroziť budúcu existenciu školy či možnosť získania financií pre školu. Vyskytuje sa tiež citové vydieranie, že štrajkom učitelia škodia deťom či riaditeľom. Iniciatíva tiež dodáva, že viacerí riaditelia sú pokarhaní za nezvládnutú situáciu, keď učitelia v ich škole vstupujú do štrajku.

Riaditelia vraj následne vo viacerých prípadoch požadujú od iniciatívy, aby z internetovej stránky odstránila údaj o tom, že učitelia z ich školy sa chystajú zapojiť do štrajku. Križo hovorí, že nemôžu zverejňovať osoby a konkrétne školy, ktoré boli zastrašované, keďže ľudia majú strach, čo by sa dialo, ak by sa tieto veci prevalili.

“Z viacerých škôl máme hlásenia, že učitelia majú veľký strach. Sme presvedčení, že keby nebolo takéto zastrašovanie, tak je v štrajku 20 000, 30 000 či 40 000 učiteľov,” hovorí Križo a dodáva, že učiteľom napríklad zakázali stretnúť sa s prezidentom či v Prešovskom a Košickom kraji im zakázali vyjadrovať sa do médií.

Vláde odovzdali pokarhanie

Iniciatíva v utorok tiež odovzdala v podateľni Úradu vlády SR pokarhanie pre vládu a parlament od učiteľov. Ako povedal Viktor Križo z iniciatívy, pokarhanie je za zabúdanie na sľuby, úmyselné poškodzovanie mena učiteľov, opakované šikanovanie a zastrašovanie v školách či politizáciu školstva a zameškané hodiny v parlamente.

Do utorka sa na štrajk registrovalo na internetovej stránke iniciatívy 11 586 učiteľov zo 767 škôl. Križo hovorí, že vyše polovice z týchto škôl je zatvorených. Reagoval tak na slová ministra školstva Juraja Draxlera, ktorý v pondelok 25. januára uviedol, že v pondelok bolo zatvorených 179 škôl, čo je z celkového počtu vyše 6700 škôl a školských zariadení 2,66 percenta. Iniciatíva vychádzala podľa svojich predstaviteľov z čísel, ktoré im nahlásili priamo školy. Ministerstvo školstva pri počte zatvorených škôl vychádzalo z čísel od okresných školských úradov. Križo však tvrdí, že školy hlásili, že údaje úradom nenahlasovali.

Ako dodal, nie je to povinnosť riaditeľa a nie všetci riaditelia túto informáciu ponúkajú. Navyše sú podľa neho zatvorené aj materské školy či základné umelecké školy, ktoré minister nemá v priamej kompetencie a nie sú pravdepodobne započítané do počtu, ktorý uvádza ministerstvo. Draxler, ale namieta a zdôrazňuje, že vyhláška ukladá riaditeľom škôl povinnosť informovať zriaďovateľa školy a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve o prerušení alebo zmene vyučovania, ako aj o poskytnutí riaditeľského voľna.

Ministerstvo neeviduje prípady zastrašovania

Ministerstvo školstva tiež uviedlo, že neeviduje žiaden prípad zastrašovania učiteľov zriaďovateľmi škôl. Podobný podnet neprišiel ani na Odbor ochrany práv v regionálnom školstve. Povedal to minister školstva Juraj Draxler. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ministerstvo tvrdí, že čo sa týka ochrany práv zamestnancov v školstve, pod vedením Draxlera toho urobilo za ostatný rok veľa. Pripomína, že zastavilo prázdninové prepúšťanie učiteľov, vypracovalo praktickú príručku k ochrane práv učiteľov a vytvorilo tiež Odbor pre ochranu práv v regionálnom školstve.

Minister školstva zároveň vyjadril vďaku všetkým učiteľom škôl, ktoré naďalej vzdelávajú svojich žiakov. “Chcem poďakovať učiteľom z 98 percent škôl, ktoré pokračujú v normálnom vyučovaní,” povedal Draxler s tým, že rešpektuje právo občana vyjadriť svoj názor aj prostredníctvom štrajku.

Odporúčané články

Požiadavky učiteľov nie sú len o platoch, oponuje iniciatíva Vláda zľahčuje situáciu, zdôraznil štrajkujúci učiteľ Kočan

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Diskusia

Mstislav Ďumbier Re: klasikano 13:02 a kto boli tá Demokratická strana (občiansky blok z roku 1944)? zakomplexovaní evanjelici, ktorí si mysleli, že tak ako sa im darilo v medzivojnovom období spájať s husitsko - sekulárnymi Čechmi proti slovenským katolíkom, tak sa im... Homeless pre........Chlapec môj (Neregistrovaný)| 26. januára 2016 12:45 alias Pre Homeless (Neregistrovaný) | 26. januára 2016 17:32 Pozdravujem tlacove oddelenie dostojnika StB sudr.Roberta Fica a toho normalizacneho komunistu,ktory ma tak karha .Kto nema nazor tejto strany, je chory ale neni korupcnik,... Neregistrovaný modrý kokot zaregistrujm sa až po tebe dovtedy nekritizuj ty smrad kebize v r.1968 nepridu vojska VZ do CSSR tak sme rozkradnuty tak isto ako po r.1989. Aj vtedy si uz niektory sudruhovia chceli namastit vrecka. Neverte tomu ze by sme boli na tom ako Rakusko. Gene Vcera som isiel spat. Ráno vstávam do práce. Korupcia je aj v Nemecku. Nechcel som vymenovať všetky štáty. Terajsia opozícia sa chce dostat len ku korytam. Oni sa uz nazrali aj my chceme. U ktorej strany máš zaruku, že nebude...
Zobraziť celú diskusiu

Z kategórie Slovensko

Ankety

Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?

Aktuálne témy

Dámskajazda

Byvanie je hra

Autolike.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

DRAN.sk

najAPPKY.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...