Štrajk v Turecku trvá, úrady musia preveriť bezpečnosť baní

Tragédia v Turecku, výbuch v bani zabil vyše tristo ľudí
Počet obetí v tureckej uhoľnej bani pri Some stúpol na 301. V čase výbuchu bolo v bani 786 pracovníkov, z toho 485 sa podarilo zachrániť. K tragédii došlo v dôsledku poruchy na elektrickom zariadení a príčinou väčšiny úmrtí bola otrava oxidom uhoľnatým. Presná príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

SOMA 20. mája (WEBNOVINY) – Hlavné turecké banícke odbory vyzvali tisíce pracovníkov tureckých baní, aby prestali pracovať, kým prevádzkovatelia nepreveria bezpečnosť uhoľných baní. Reagujú tak na banské nešťastie v meste Soma, pri ktorom minulý týždeň zahynulo vyše 300 ľudí.

Štrajkovať začalo v utorok asi 3200 pracovníkov baní prevádzkovaných spoločnosťou Soma Mining, ktorá vlastnila aj baňu, kde sa stala minulotýždňová tragédia. V jej súvislosti už zadržali osem osôb vrátane generálneho a výkonného riaditeľa prevádzkujúcej spoločnosti, pričom všetkých predbežne obvinili zo spôsobenia smrti nedbanlivosťou.

Obrazom: Protesty v Turecku sa zvrhli do násilností

„Žiadame banský úrad, aby vykonal bezpečnostné previerky baní a kým sa tak nestane, nebudeme pracovať,“ povedal Tamer Kucukgencay, šéf odborov Maden-Is.

Tureckí záchranári ukončili v sobotu operáciu v uhoľnej bani, z ktorej celkovo vytiahli telá 301 baníkov. K tragédii došlo v dôsledku poruchy na elektrickom zariadení a príčinou väčšiny úmrtí bola otrava oxidom uhoľnatým. Vyšetrovatelia ešte zisťujú prečo prestala fungovať ventilácia a výťahy.

Obrazom: Proti demonštrantom v Turecku zasahovala polícia

Nešťastie vyvolalo hnev verejnosti a viedlo k masovým demonštráciám. Demonštrujúci obracajú svoj hnev proti banským spoločnosťou ako aj proti vláde premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá sprivatizovala a prenajala bane súkromným spoločnostiam a ignorovala opakujúce sa varovania o ich nedostatočnej bezpečnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom