Štrajková nálada rastie, pridá sa aj Univerzita Komenského

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Učitelia
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Do štrajku zamestnancov v školstve, ktorý pripravujú odborári na štvrtok, sa zapojí aj najstaršia slovenská univerzita, Univerzita Komenského (UK) v Bratislave.

Koľko vysokých škôl urobí podobný krok, v pondelok šéf školských odborárov Pavel Ondek nevedel povedať, pretože viaceré z nich sa stále nevyjadrili.

„Rektor a Vedenie Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sú si vedomí dlhodobých nedostatkov, predovšetkým v oblasti vážneho podfinancovania, ale aj legislatívy vo vzdelávaní a výskume,“ odôvodnila rozhodnutie štrajkovať hovorkyňa Univerzita Komenského Andrea Kučerová.

Protestu sa zúčastnia aj upratovačky a kuchárky

Komenského
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Podľa Kučerovej vedenie univerzity sústavne vyvíja intenzívne úsilie na odstraňovanie týchto nedostatkov.

„Preto vítame každú aktivitu, ktorá môže pomôcť tomuto úsiliu a smeruje k odstraňovaniu aspoň tých najvážnejších problémov, ktoré bránia riadnemu fungovaniu vzdelávania a výskumu,“ konštatovala Kučerová.

Jednodňový výstražný štrajk zamestnancov v školstve sa uskutoční vo štvrtok 13. septembra od 6:00 do 18:00, vyhlásil ho Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Podľa predbežných informácií svoje brány zatvorí približne 90 percent základných a viac ako 80 percent stredných škôl.

Učitelia, ale aj školníci, upratovačky či kuchárky sa chystajú štrajkovať presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády SR, pretože situácia v školstve sa odvtedy nezlepšila. Od akcie očakávajú najmä zvýšenie mzdy o 10 percent a celkovo viac peňazí pre školstvo. Odbory majú v materských, základných, stredných a vysokých školách 50-tisícovú členskú základňu.

Celé Košice bez vyučovania

K jednodňového výstražného štrajku učiteľov sa vo štvrtok pridajú aj Košice. Do akcie sa zapojí až 93 percent zamestnancov materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. V odpovedi na otázky agentúry SITA to uviedla hovorkyňa košického magistrátu Martina Viktorínová.

„Podľa poslednej informácie, ktorú má mesto k dispozícii zo 647 zamestnancov škôl a školských zariadení, ktoré nemajú právnu subjektivitu, sa na hlasovaní o konaní štrajku zúčastnilo 627 zamestnancov a za štrajk hlasovalo 584, čo je viac ako 90 percent. Pokiaľ ide o školy a školské zariadenia s právnou subjektivitou, pre nich voči zriaďovateľovi vyplýva len oznamovacia povinnosť. Podľa predbežných informácií sa do štrajku zapojí 93,3 percenta pedagogických a nepedagogických pracovníkov,“ uviedla Viktorínová. Doložila, že v prevádzke bude materská škola na Hečkovej ulici.

„Aj naša škola sa zapojí do štrajku. Štrajkovať budú okrem jedného všetci pedagogickí pracovníci, ktorých máme 56. Do štrajku sa nezapojí polovica upratovačiek a zamestnanci jedálne, ktorí si budú čerpať náhradné voľno, alebo idú k lekárovi. Škola bude zatvorená, ale bude tu štrajkový výbor. Očakávame, že v piatok bude bežná prevádzka školy,“ povedal riaditeľ ZŠ Jozefa Urbana na Jenisejskej 22 Róbert Schwartz.

Doložil, že treba systémovo riešiť školstvo, ktoré je veľmi podfinancované. Ako príklad uviedol, že on ako riaditeľ školy aj so všetkými príplatkami zarába 659 eur, pedagógovia majú priemerný plat okolo 480 eur, vychovávateľka pred dôchodkom necelých 500 eur.

Zapoja sa aj Žilina, Trnava a Nitra

K štrajku učiteľov sa v Žilinskom kraji pripojí najmenej 36 zo 67 stredných škôl, ktoré spravuje žilinská krajská samospráva. Riaditelia 29 štrajkujúcich škôl sa študentom chystajú dať na tento deň aj riaditeľské voľno, sedem škôl kraju avizovalo, že na štrajku sa zúčastní len časť učiteľov a výučbu preto zabezpečiť dokážu.

Učitelia
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol hovorca kraja Peter Kubica, osemnásť stredných škôl potvrdilo, že sa na štvrtkovom štrajku učiteľov nezúčastnia a zvyšných 13 škôl sa ešte nerozhodlo.

V Trnave sa zapoja zamestnanci zo všetkých deviatich základných škôl a takmer všetkých materských škôl v meste. Zatiaľ sa k štrajku neprihlásila len Materská škola na Ulici Teodora Tekela. Agentúru SITA o tom informoval hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

Štrajkovať budú aj učitelia zo všetkých základných škôl v Piešťanoch, väčšina materských škôl tu však bude fungovať bez obmedzenia. Výrazné štrajkové nálady evidujú samosprávy aj v ďalších mestách kraja.

V prípade stredných škôl Trnavský samosprávny kraj ešte len sumarizuje počet tých škôl, ktoré sa do štrajku zapoja. Niektoré školy, ako napríklad Odborné učilište internátne, štrajk podporujú, učitelia však chcú prísť do práce a budú riadne učiť.

V Nitrianskom kraji sa do štvrtkového štrajku učiteľov zapojí 52 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja. Pri celkovom počte 67 škôl ide o zhruba 78 percent škôl v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Šaľa, Nové Zámky, Levice a Komárno.

„Každá škola je samostatný právny subjekt a je na slobodnom rozhodnutí jej vedenia, či sa na štrajku zúčastní, alebo nie. Pri väčšom počte pedagógov, ktorí sa zúčastnia na štrajku, udeľujú riaditelia riaditeľské voľno, čo je v ich kompetencii,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca predsedu kraja Stanislav Katrinec.

Podľa platnej legislatívy má riaditeľ školy možnosť udeliť počas školského roka päť dní riaditeľského voľna. „Prirodzene, že kraj pri tom trvá na dodržaní objemu a kvality vyučovacieho procesu, čiže voľno je nevyhnutné nejako nahradiť,“ podčiarkol Katrinec.

Učitelia, ktorí sa do štrajku nezapoja, budú mať pridelenú prácu v škole. Študenti, ktorí by chceli prísť do školy, budú mať zabezpečený náhradný program vyučovania. Nitriansky samosprávny kraj je zriaďovateľom 67 stredných škôl a školských zariadení, z toho je 16 gymnázií, 50 stredných odborných škôl a jednej jazykovej školy.

1 954 štrajkujúcich z Prešovského okresu

Protest učiteľov v Bratislave
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V Prešove sa do štrajku zapoja zamestnanci všetkých základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktorých je dohromady 13. Štrajkovať bude aj 19 mestských materských škôl z celkového počtu 20. K štrajkujúcim sa pridajú tiež všetci zamestnanci ABC Centra voľného času, pod ktoré patrí aj zariadenie Ekocentrum.

Z troch základných umeleckých škôl bude pre štrajk zatvorená iba jedna umelecká škola. Agentúre SITA to potvrdil vedúci oddelenia školstva Mestského úradu v Prešove Peter Haas. Ako ďalej uviedol, v prevádzke bude vo štvrtok jediné mestské predškolské zariadenie na Slánskej ulici.

Predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva za Prešovský kraj Darina Nagyová informovala, že v Prešovskom okrese sa zapojí do štrajku podľa jej evidencie 93 percent pedagogických a nepedagogických pracovníkov, v meste Prešov by toto percento malo byť ešte vyššie.

Podľa spresnení by malo ísť v okrese o 1 954 štrajkujúcich. K odborárom sa pripájajú aj neorganizovaní zamestnanci školstva. Štrajkový výbor im odporúča, aby sa stretli ráno pred školou a vyvolali diskusiu k požiadavkám zamestnancov v školstve a potom odišli domov.

Keďže vo štvrtok štrajkujúci zamestnanci nebudú pracovať, podľa vedenia odborov by sa nemali ani zdržiavať v priestoroch školských zariadení. V škole by mal ostať len štrajkový výbor. Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková spresnila počty škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ktoré sa zúčastnia na štrajku.

Zatiaľ majú potvrdené, že z 80 škôl sa chystá vstúpiť do výstražného štrajku 57, do štvrtka sa však počet môže ešte zvýšiť. Fitzeková zároveň uviedla, že s istotou už dnes môžu povedať, že do štrajku nepôjde deväť škôl v pôsobnosti kraja.

Učitelia sa tak rozhodli preto, že by im to narušilo priebeh budúcich maturitných skúšok. Svoju účasť na štrajku avizovali aj niektoré cirkevné a súkromné školy v Prešove. Štrajk v Prešove aj v Prešovskom kraji by mal byť tichý, do ulíc s transparentmi sa učitelia nechystajú.

Štrajkujúci nesmú mať dovolenku ani náhradné voľno

Ziaci, skola
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Učitelia i nepedagogickí zamestnanci, ktorí sa rozhodnú vo štvrtok 13. septembra štrajkovať, nesmú mať v tento deň dovolenku ani náhradné voľno. „V deň štrajku jeho účastníci nevykonávajú prácu u zamestnávateľa a nemajú nárok na mzdu,“ uvádzajú v pokynoch školskí odborári.

Za tento deň si zároveň musia do zdravotnej poisťovne sami uhradiť odvod 1,58 eura. Sociálne poistenie sa v deň štrajku neprerušuje. O organizácii štrajkového dňa na školách rozhodnú riaditelia individuálne.

„V praxi sa prerušuje vyučovanie, ak ide do štrajku aspoň 50 percent zamestnancov, pretože je otázne, či škola dokáže zabezpečiť riadny chod,“ povedal agentúre SITA predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Ak sa na škole nachádzajú aj zamestnanci, ktorí sa do protestnej akcie nezapoja, vysporiadajú sa s nimi rôzne. Podľa Ondeka musí neštrajkujúcim umožniť náhradnú prácu každá škola. Riaditeľ môže určiť len formu, teda či to bude práca v škole, alebo na doma. Neštrajkujúci si môžu na štvrtok zobrať aj dovolenku.

Podľa odporúčaní štrajkového výboru by sa malo vo štvrtok pred každou štrajkujúcou školou alebo v jej areáli uskutočniť medzi 9:00 a 10:00 zhromaždenie. Predseda štrajkového výboru alebo koordinátor štrajku tu má vystúpiť s Vyhlásením Rady zväzu o vyhlásení štrajku a vysvetliť ciele akcie.

Na rannom zhromaždení by mali urobiť aj prezenčné listiny s podpismi zamestnancov, ktorí sú v štrajku. Odborári odporúčajú štrajkujúcim pozitívne vysvetľovať štrajk transparentom, letákmi, alebo iným vhodným spôsobom, vrátane rozhovoru so zástupcami médií.

„Zabezpečte, aby sa štrajk nezneužil na politické ciele a propagáciu politických strán a zabezpečte vhodne elimináciu prípadných provokatérov znevažujúcich štrajk a jeho spolitizovanie,“ uvádza v organizačných pokynoch Ondek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel ondekPavol Tomašovič
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave