Štrajková pohotovosť v spoločnosti Embraco pokračuje, odborári sa vyjadrili k poslednému návrhu

Embraco
Pohľad do výrobnej haly závodu Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 15. januára (WebNoviny.sk) – Vyjednávania o kolektívnej zmluve medzi odborármi a vedením spoločnosti Embraco v Spišskej Novej Vsi pokračujú aj začiatkom tohto pracovného týždňa, dohoda o zvýšení platov zatiaľ nepadla.

„V pondelok im dáme vyjadrenie k poslednému návrhu, budú sa musieť k nemu vyjadriť do utorka. Až následne budeme vedieť, či vyhlásime štrajk a ideme do ostrého konfliktu alebo sa dohodneme. Štrajkovú pohotovosť však nezrušíme dovtedy, kým nebude podpísaná kolektívna zmluva,“ ozrejmil v pondelok situáciu pre agentúru SITA predseda základnej organizácie Odborového zväzu Kovo Juraj Hojnoš.

Štrajková pohotovosť v spišskonovoveskom závode na výrobu chladiarenských kompresorov a kondenzačných jednotiek trvá už týždeň. Zamestnanci spoločnosti do nej vstúpili po tom, ako sa so zamestnávateľom nedohodli na mzdových podmienkach pre rok 2018. Podľa informácií z OZ Kovo žiadali zvýšenie miezd o 10 percent, rovnako aj 13. a 14. plat. V závode pracuje približne 2 300 zamestnancov.

Problém so zvyšovaním platov riešil zväz a spoločnosť rovnako na prelome rokov 2016 a 2017, zložité rokovania vtedy trvali takmer štyri mesiace. Pre nízke platy na Spiši sa začiatkom decembra 2016 uskutočnil aj protestný pochod v Spišskej Novej Vsi, po ňom padla dohoda, ktorá zamestnancom priniesla medziročné zvýšenie tarifných platov v priemere o šesť percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Embraco SlovakiaOZ KOVO Odborový zväz KOVO