Strana ČSSD vybrala kandidátov do boja o Pražský hrad

Praha
Foto: SITA/AP

PRAHA 18. februára (WEBNOVINY) – V priamych voľbách prezidenta Českej republiky bude za ČSSD kandidovať buď senátor Jiří Dienstbier, alebo ekonóm Jan Švejnar.

Zhodlo sa na tom v sobotu na tajnom rokovaní vedenie strany. O definitívnom kandidátovi rozhodne Ústredný výkonný výbor ČSSD v júni, povedal pre tlačovú agentúru Mediafax zdroj blízky vedeniu strany.

Zatiaľ čo Dienstbier sa v prieskumoch pravidelne umiestňuje ako jeden z najobľúbenejších politikov, so Švejnarom sa česká verejnosť bližšie zoznámila v roku 2008, keď kandidoval proti Václavovi Klausovi v prezidentských voľbách. Tu však tesne prehral, a to aj napriek tomu, že mal podporu sociálnych demokratov i niektorých ľudovcov.

Na volebnom súboji o kreslo hlavy štátu sa v ČR zúčastní aj bývalý predseda českej vlády a čestný predseda Strany práv občanov – zemanovcov Miloš Zeman.

Svoju kandidatúru už potvrdil aj expremiér úradníckej vlády Jan Fischer, ktorý má podľa prieskumov ako nestraník aj šance na víťazstvo. Prezidentské voľby sa v Českej republike uskutočnia na prelome januára a februára budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan FischerJiří DienstbierMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie ČSSD Česká strana sociálnodemokratická