Strana Fidesz vyhrala parlamentné voľby, Orbán považuje triumf za príležitosť ochrániť Maďarsko

Viktor Orban
Znovuzvolený maďarský premiér Viktor Orban po víťazstve v maďarských parlamentných voľbách. 9. apríl 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. apríla, 8:48

BUDAPEŠŤ 9. apríla (WebNoviny.sk) — Maďarské voľby v nedeľu hladko vyhrala strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, pričom si v parlamente udržala dvojtretinovú ústavnú väčšinu.

Rozhodujúce víťazstvo Fideszu

Vyplýva to z predbežných výsledkov volieb. Fidesz a jeho malý spojenec Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) spolu získali 133 zo 199 kresiel v parlamente, čo je minimum pre dvojtretinovú väčšinu.

Na druhom mieste skončilo krajne pravicové Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) s 26 kreslami a tretia ľavicová koalícia vedená Maďarskou socialistickou stranou (MSZP), ktorá si zabezpečila 20 poslaneckých miest.

Orbán si víťazstvom zaistil už tretí mandát premiéra v poradí, celkovo štvrtý. Prvýkrát predsedal maďarskej vláde v rokoch 1998-2002. Ako uviedol, toto „rozhodujúce“ víťazstvo považuje za „príležitosť ochrániť Maďarsko“.

Vona odstúpi z funkcie predsedu Jobbiku

Predseda krajne pravicového Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik) Gábor Vona uviedol, že dodrží svoj sľub a odstúpi z funkcie. Vyjadril sa tak po tom, ako jeho strana skončila v nedeľných parlamentných voľbách s veľkým odstupom druhá. Jobbik tak prakticky zopakoval svoj výsledok z volieb v roku 2014. Predbežné výsledky strane pripisujú zisk približne 19,7 percenta hlasov, zatiaľ čo pred štyrmi rokmi to bolo 20,2 percenta.

Vona sa pokúšal posunúť Jobbik medzi mainstreamovejšie konzervatívne strany, keď vylúčil alebo odsunul niektorých jej najradikálnejších politikov a vzdal sa rasistických odkazov. Toto úsilie sa však vo voľbách neodzrkadlilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor VonaViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Fidesz