Aktualizované: Žiťňanská ostro skritizovala Ficov prejav, strana Most-Híd adresovala premiérovi výzvu

Lucia Žitňanská
Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 5. marca 19:33

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Strana Most-Híd vyzýva premiéra Fica, aby svojimi slovami neznemožnil ďalšie rokovania o rekonštrukcii vlády.

Uvádza sa to v stanovisku strany, ktorým reaguje na pondelňajšie vyhlásenie Roberta Fica, že prečo sa prezident Andrej Kiska stretol s Georgeom Sorosom v New Yorku 20. septembra 2017 bez prítomnosti predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí.

Vinník v zahraničí

Slová, ktoré odzneli na tlačovej besede premiéra Roberta Fica, sú pre stranu Most-Híd nepochopiteľné a neakceptovateľné. Namiesto hľadania riešení na vzniknutú politickú situáciu hľadal premiér vinníka v zahraničí.

Premiér zvolil nebezpečnú cestu, z ktorej už nemusí byť návrat, píše sa ďalej v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Klára Debnár.

Prejav premiéra je podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v demokratickej krajine neakceptovateľný.

„Premiér sa rozhodol, že bude cieliť na najnižšie pudy, ktoré sú atakované konšpiračnými teóriami. V demokratickej krajine to považujem za neakceptovateľné a neprípustné. Aj pre mňa osobne je to neprijateľné,“ uviedla Žitňanská.

Vyjadrenie Ondrejcsáka

Hľadanie nepriateľa v zahraničí je neprijateľné a posúva nás to mimo slušnú spoločnosť. Na svojom facebookovom profile to uviedol štátny tajomník ministerstva obrany za Most-Híd Róbert Ondrejcsák. „A mňa osobne to utvrdzuje v tom, čo som tu pred pár dňami napísal. Toto nie…,“ dodal Ondrejcsák.

Pred dvoma dňami napísal, že je na zahraničnej ceste, ale keď sa vráti, postaví sa veciam, ktoré sa na Slovensku dejú, čelom.

„Chcem žiť v krajine, kde sa nikto nemusí báť o svoju bezpečnosť, či život pre svoju prácu. Kde žurnalisti môžu svoje povolanie vykonávať bez atakov, bez obáv o svoju bezpečnosť. Stále som strašne zhrozený, čo sa stalo a čo sa následne postupne objavuje. Toto je nepredstaviteľné. Tí, ktorí ma poznáte, viete, že som vždy stál na strane pravdy a hodnôt, a vždy som sa ozval, aj keď to bolo veľmi ťažké, najmä za ten rok a pol, čo som bol opäť na ministerstve obrany. Svoju chrbticu neohnem ani teraz,“ napísal Ondrejcsák 3. marca.

Progresívne Slovensko odmieta novú vlnu polarizácie

Na pondelňajšie premiérovo vyhlásenie reaguje aj hnutie Progresívne Slovensko, ktoré vo svojej reakcii uvádza, že ak niekto doteraz vytiahol meno George Soros na Slovensku, boli to buď fašisti, konšpirátori alebo ľudia s úmyslom zvrhnúť demokratický režim na Slovensku.

Robert Fico sa v pondelok zaradil do tejto spoločnosti. Práve tento útok na prezidenta a jeho prepájanie s menom Georgea Sorosa má reálny rukopis v zahraničí. Môžeme ho vidieť v článkoch ruskej propagandy, u Viktora Orbána alebo extrémistov v Európe a vo svete.

Podľa stanoviska Progresívne Slovensko jednoznačne odmieta novú vlnu polarizácie slovenskej spoločnosti a za reálny prvok destabilizácie považuje práve dnešnú tlačovú besedu premiéra.

Robert Fico v pondelok potvrdil, že stratil súdnosť a urobí všetko preto, aby sa udržal pri moci. Vyvstáva v tom otázka, či sa Robert Fico chystá na koalíciu s fašistami a antisystémovými stranami.

Progresívne Slovensko je pripravené rokovať so všetkými demokratickými stranami a hnutiami na vybudovaní alternatívy k hrozbe, ktorú oddnes predstavuje Robert Fico. Stanovisko agentúre SITA poskytlo Ľubomír Ondrejkovič z Progresívneho Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGeorge SorosJán KuciakLucia ŽitňanskáRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídPS Progresívne SlovenskoSMER-SDVláda SR