Strana Hlas žiada od Hegera odpovede, tajné stretnutie v SIS podporuje nedôveru v objektívnosť procesov

MZ SR: Výsledky Čakárne po 24 hodinách
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby vysvetlil stretnutie v Slovenskej informačnej službe (SIS). Ako zdôraznili, vládna koalícia od začiatku čelí podozreniam, že orgány činné v trestnom konaní zneužíva na politický súboj.

Stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu a šéfov kľúčových orgánov s vedením SIS v utajenom režime a miestnosti zabezpečenej proti odpočúvaniu toto podozrenie podľa strany nevyvracia, ale naopak, prehlbuje. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Aktuálnym dianím je znepokojená aj SaS

„V čase, keď samotné postavenie kajúcnikov, ich výpovede či dokonca prepojenie na tajné služby vrhá čudné svetlo na spôsob a priebeh vyšetrovania, zvyšuje nedôveru k objektívnosti procesov smerujúcich k očiste verejného života.“ uviedol Hlas-SD. Podľa strany by mal Heger ako organizátor schôdzky v budove SIS informovať občanov o zmysle a podstate takéhoto stretnutia.

„Premiér musí vysvetliť motívy k organizácii tohto neštandardného stretnutia, ktoré svojím charakterom spochybňuje princípy právneho a demokratického štátu. Inak sa nemôže čudovať, ak budú ľudia čoraz viac nedôverovať krokom orgánov činných v trestnom konaní v politicky citlivých kauzách,“ uzavrel Hlas-SD.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je znepokojená aktuálnym dianím v mocenských zložkách štátu. Podľa strany to dokazuje aj obvinenie bývalého riaditeľa NAKA, ktorý pred pár dňami odišiel do civilu a ktorý tiež podal trestné oznámenie na bývalého námestníka SIS. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Viac otázok ako odpovedí

„Momentálne máme viac otázok ako odpovedí, čo rozhodne nepomáha k budovaniu dôvery v chod polície či tajných služieb. Hĺbku rozvratu zložiek, ktoré majú chrániť našu ústavu a právny štát, považujeme za potvrdenie najhorších obáv, o ktorých hovoríme mnoho rokov,“ uviedol poslanec parlamentu za SaS Alojz Baránik.

Zároveň zdôraznil, že orgány činné v trestnom konaní musia preukázateľne dokázať opodstatnenosť obvinenia aj exšéfa NAKA.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa od medializovaných tvrdení o obsahu stretnutia ústavných činiteľov v sídle SIS dištancovala. Podľa prezidentky predmetom stretnutia nebol prípad bývalého šéfa SIS Vladimíra P. a ani žiadne iné „živé“ prípady, ktoré dnes riešia orgány činné v trestnom konaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz BaránikEduard HegerOndrej ŠprlákPatrícia Medveď MacíkováVladimír PčolinskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná služba