Strana, ktorá chce byť alternatívou, musí mať čistý štít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nová_väčšina
Nezaradení poslanci, ktorí odišli z SaS sa pridali k strane Daniela Lipšica. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Republiková rada má v sobotu schváliť spojenie NOVA a členov Liberálnej dohody.

V sobotu schválime novelu stanov, podľa ktorej vzniknú tri názorové frakcie v Novej väčšine a to konzervatívna, občianskodemokratická a liberálna, ktoré budú mať rovnovážne zastúpenie vo vedení hnutia v podobe dvoch podpredsedov a predsedu frakcie. Po schválení stanov by mali byť do vedenia dovolení noví podpredsedovia.

Koľko budete mať podpredsedov?

Teraz máme dvoch a každá frakcia môže mať dvoch, teda maximálne šesť, ale je možné, že nebudú volení ďalší štyria, ale menší počet.

Čo je cieľom spojenia?

Strana, ktorá má ambíciu byť alternatívou proti súčasnej vláde a vytvoriť nádej pre ľudí na Slovensku, musí spĺňať tri atribúty. Prvý je čistý štít, čo znamená boj proti korupcii, ale nie v podobe slov, ale skutkov. Moja skúsenosť vo vláde pri kauze Gorila bola, že ministri Daniel Krajcer a Juraj Miškov spolu s premiérkou Ivetou Radičovou, boli mojimi najbližšími spojencami. Druhá vec je odborná kompetentnosť. Pravica bola kedysi lídrom reforiem a Robert Fico len reagoval. Dnes pravica len reaguje na to, čo prináša Fico. Je vyhoretá. Týmto spojením dochádza k vytvoreniu najlepšieho ekonomického tímu na Slovensku. Ľudia ako Jozef Kollár, Robert Žitňanský, Martin Chren, Martin Barto, Marcel Klimek, Juraj Miškov sú najlepší ekonomický tím. Práve ekonomika ľudí najviac trápi. Zamestnanosť, pracovné miesta. Tretí pilier je ten, že strana, ktorá chce byť úspešná, musí vedieť spájať. Musí prejaviť schopnosť sa dohodnúť, čo vyžaduje veľkú mieru veľkorysosti, empatie. Stará pravica sa háda, nová pravica sa spája. Vo štvrtok bolo ďalšie rokovanie Ľudovej platformy o prezidentskom kandidátovi, koho to už v princípe zaujíma? Rokovania, nedohody. Občania si zaslúžia niečo lepšie. Zaoberať sa problémami, ktoré trápia ich a nie politikov.

Nová väčšina Dohoda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Kedysi bol pokus spájať konzervatívcov a liberálov v SDKÚ. Vznikla z kresťanských demokratov a členov Demokratickej únie, neskôr sa pridala Demokratická strana. Aký je rozdiel medzi projektom SDKÚ a vašim?

Projekt SDKÚ bol úspešný, ale stalo sa, že SDKÚ zlyhalo v prvom pilieri. Boj proti korupcii. Mnohí predstavitelia stratili čistý štít. To je problém. SDKÚ mala veľký odborný potenciál, bola považovaná roky za stranu schopnú riadiť štát, čo sa posledné dva roky tiež zmenilo napríklad kauzami na ministerstve financií.

Po víkende budete mať sedem poslancov. Budete hľadať ešte jedného, aby ste v parlamente mohli vytvoriť poslanecký klub?

Nehľadáme žiadneho ďalšieho poslanca, ale sme otvorení komukoľvek kto má čistý štít, nemá kauzy a má odbornú kompetentnosť v nejakom sektore. Ak sa niekto pridá, budeme radi. Nikoho však nelanárime. Klub nie je priorita. Skôr si myslím, že ak by sme aj mali osem poslancov, Smer má takú obavu, že by nám klub neschválil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerDaniel LipšicJozef KollárJuraj MiškovMartin BartoMartin ChrenRobert Fico
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšina