Strana Most-Híd navrhne na post ústavného sudcu vlastného poslanca Petra Kresáka

Peter Kresák
Právnik a poslanec za Most-Híd Peter Kresák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Koaličná strana Most-Híd navrhne na post ústavného sudcu vlastného poslanca Petra Kresáka. Potvrdil to pre agentúru SITA minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ktorý zároveň apeluje na kompetentné inštitúcie, aby predložili na post ústavných sudcov čo najlepších kandidátov.

Slovensko čaká obmena ústavných sudcov

Slovensko čaká vo februári masívna obmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení až deväť z celkového počtu 13 sudcov, vrátane predsedu. Podľa platných pravidiel Národná rada SR zvolí 18 uchádzačov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Prezident sa po novom môže zúčastniť na verejnom vypočutí kandidátov na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru v parlamente. Peter Kresák už pôsobil v roku 1992 na Ústavnom súde Českej a Slovenskej federatívnej republiky.

Moja strana určite navrhne Petra Kresáka. Vo svojej pozícii poslanca je mimoriadne aktívny a v jeho prípade určite nebude pochybnosť o tom, že by sa nevedel odosobniť od svojho politického života,“ povedal Gál.

Vhodných kandidátov bude dosť

Podľa ministra spravodlivosti je na Slovensku dostatočný počet vhodných kandidátov. „Kandidátov bude dosť, hovoril som s predstaviteľmi jednotlivých komôr aj iných inštitúcií, ktorí môžu navrhovať kandidátov. Zmenou zákona sa nám podarilo rozšíriť okruh subjektov, ktoré môžu navrhovať kandidátov,“ dodal minister. Navrhnúť vlastných kandidátov môžu napríklad právnické fakulty.

Ako som už povedal, aj podľa zlých pravidiel sa dajú zvoliť dobrí kandidáti a podľa dobrých pravidiel zlí kandidáti. Dôležité bude, kto sa prihlási. Som veľmi rád, že už teraz zainteresovaní nabádajú právnikov, ktorí môžu alebo by mohli tento post zastávať veľmi dobre, aby kandidovali a tí odborníci prijímajú oslovenia na kandidatúru od jednotlivých inštitúcií,“ uzavrel Gál.

Národná rada SR ešte na jeseň tohto roka neodobrila Gálov návrh zmien pri voľbe ústavných sudcov. V súvislosti s Ústavným súdom SR sa spomína aj meno predsedu strany Smer-SD a poslanca Národnej rady SR Roberta Fica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálPeter Kresák
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republiky