Strana Sloboda a Solidarita očakáva, že Vladimír Mečiar sa konečne postaví pred súd

Sloboda a Solidarita
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.

BRATISLAVA 27. októbra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) očakáva, že Vladimír Mečiar sa konečne postaví pred súd. Táto strana preto so zadosťučinením prijala správu, že generálna prokuratúra trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktorého sa mal dopustiť Vladimír Mečiar vydaním dnes už zrušených amnestií, nepovažuje za premlčaný, uvádza sa v stanovisku strany, pod ktorým je podpísaný predseda Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

Denník N a TV Joj informovali, že generálna prokuratúra zrušila uznesenie, ktorým polícia odložila podozrenia, že Mečiar sa dopustil trestného činu, keď vydal amnestie na skutky, ktoré sa ho priamo dotýkali.

Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky to listom oznámil opozičnému poslancovi Ondrejovi Dostálovi, ktorý pre rozhodnutie polície prípad nevyšetrovať napísal na prokuratúru podnet. Vladimírovi Mečiarovi hrozí stíhanie za zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Očakávania SaS

SaS očakáva, že orgány činné v trestnom konaní budú pokračovať vo vyšetrovaní a rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý označil tieto amnestie za nezákonné, budú kvalifikovať ako zneužitie právomoci verejného činiteľa Vladimíra Mečiara.

„Ten ako zastupujúci prezident vydal amnestie len s jediným cieľom – chrániť páchateľov, ako aj všetkých, ktorí sa na zavlečení Michala Kováča mladšieho do cudziny podieľali formou spolupáchateľstva,“ zdôrazňuje sa v stanovisku.

Liberáli chcú veriť, že Vladimír Mečiar ako ústredná postava tohto bezprecedentného aktu štátneho terorizmu bude postavený pred spravodlivý súd rovnako ako ďalší páchatelia, ktorí sa po dlhé roky ukrývali za jeho poburujúce amnestie.

Rozhodnutie prokuratúry víta aj OKS

Rozhodnutie Generálnej prokuratúry SR víta aj Občianska konzervatívna strana (OKS), ktorej predseda Ondrej Dostál dal podnet na prokuratúru.

„Ak boli Mečiarove amnestie trestným činom zneužitia právomoci verejného činiteľa, nemôžu byť premlčané, lebo podľa ústavného zákona, ktorý umožnil zrušenie Mečiarových amnestií, ich zrušením sa nielen rušia všetky zákonné prekážky pre stíhanie amnestovaných činov, ale zároveň sa priamo stanovuje, že lehota trvania týchto zákonných prekážok (vyvolaných amnestiami) sa nezapočítava do premlčacích lehôt vzťahujúcich sa na Mečiarom amnestované skutky,“ tvrdí v stanovisku OKS Dostál.

„Zavlečenie Michala Kováča mladšieho bolo jedným z najhanebnejších zločinov mečiarovskej éry. Zrušenie Mečiarových amnestií po dlhých rokoch otvorilo cestu, aby bol tento zločin a všetky ďalšie s ním súvisiace trestné činy potrestané. Povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní je snažiť sa konať, nie hľadať si zámienky, aby konať nemuseli,“ konštatuje predseda OKS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KiššováĽubomír GalkoOndrej DostálPeter ŠufliarskyRichard SulíkVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie OKS Občianska konzervatívna stranaSaS Sloboda a Solidarita