Strana SPOLU chce osloviť voličov v regiónoch hľadajúcich zmenu, predsedom sa stal Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
Líder strany SPOLU Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

POPRAD 14. apríl (WebNoviny.sk) – Delegáti ustanovujúceho Snemu strany SPOLU – občianska demokracia zvolili ráno v Poprade v tajnej a otvorenej voľbe predsedu, podpredsedov a predsedníctvo.

Predsedom strany sa stal Miroslav Beblavý, ktorému odovzdalo hlas 172 zo 174 delegátov. Podpredsedami SPOLU sú poslankyňa NR SR a primátorka Prievidze Katarína Macháčková, poslanec NR SR Jozef Mihál a ochranár a nositeľ ocenenia Biela vrana Erik Baláž. Do predsedníctva strany bolo zvolených ďalších osem členov.

“Chceme osloviť voličov v regiónoch Slovenska, ktorí sú sklamaní z toho, čo sa dnes deje, a hľadajú poctivých politikov, ktorí prinesú zmenu,” uviedol na úvod tlačovej besedy zvolený predseda Miroslav Beblavý. Strana chce tiež osloviť malých podnikateľov a živnostníkov, na ktorých podľa podpredsedu strany Mihála politické strany často zabúdajú.

Priority strany SPOLU

SPOLU chce hĺbkovo zrekonštruovať štát, dosiahnuť silnú a modernú ekonomiku, dostupné zdravotníctvo, kvalitné školstvo a zachovať proeurópsku orientáciu Slovenska. Základným programovým dokumentom SPOLU je preto Rekonštrukcia štátu, ktorý predstavuje ucelené ekonomické, inštitucionálne a politické zmeny.

Ako uviedol Beblavý, investície do kvalitného školstva a zdravotníctva sa Slovensku vrátia. Pôvodné štyri priority boli doplnené o piatu – Zelenú krajinu a prosperujúce regióny.

SPOLU – občianska demokracia je stredopravou stranou s proeurópskou orientáciou. Nechcú byť uzavretým klubom, ale otvorenou občianskou stranou s veľkým počtom členov. V súčasnosti má SPOLU 401 členov, z ktorých 17 percent sú ženy a priemerný vek členov je 40,7 roka.

O členstvo už požiadalo 761 občanov. SPOLU chce robiť aktívnu politiku v regiónoch. Momentálne sa už nachádzajú v 46 okresoch Slovenska. “Komunálne voľby považujeme za veľmi dôležité. Dobrú politiku musíme robiť na každej úrovni, preto musíme začať v regiónoch,” uviedla podredsedníčka SPOLU Katarína Macháčková.

Nie Kotlebovi aj Smeru

V poslednom predvolebnom prieskume, ktorý si dali vypracovať, získali podporu 2,8 percenta, ambíciou strany je získať do konca roka 5 percent. V prípade, že by vo voľbách uspeli, nebránia sa spolupráci s inými politickými stranami s výnimkou Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko a Smeru-SD.

Dôvodom nie sú osobné nesympatie, ale hodnoty týchto strán, ktoré sú podľa Beblavého nezlučiteľné s predstavami SPOLU. V prípade prezidentských volieb by podporili kandidatúru súčasného prezidenta Andreja Kisku.

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu SPOLU – občianska demokracia tento rok, o registráciu požiadali jej predstavitelia 11. januára. Na ministerstvo priniesli 18 121 podpisov, ktoré začali zbierať vlani 17. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik BalážJozef MihálKatarína MacháčkováMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie SPOLU – občianska demokracia