Strana Za ľudí chce prijať zásadné rozhodnutie, Remišová poukázala aj na riziko rozpadu vlády

Veronika Remišová
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 2. marca 14:28

Predsedníčku strany Za ľudí a vicepremiérku Veroniku Remišovú mrzí odchod poslanca Národnej rady SR Tomáša Valáška z vládnej koalície. Uviedla to v stanovisku, ktoré zaslalo tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Strana Za ľudí vetovala nákup Sputnika V

Valášek v pondelok 1. marca oznámil, že vystupuje z vládnej koalície a vzdal sa aj postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Svoje rozhodnutie odôvodnil aj nákupom ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou.

Viac o téme: Koronavírus

„Mrzí ma o to viac, že práve strana Za ľudí vetovala ako jediná vo vláde nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V. Rozumiem jeho frustrácii a chápem, že už ho to nebaví. Bolo absolútne nevhodné a nedôstojné, ako vakcínu premiér Matovič nakúpil a vítal. Opakujem, nemáme problém s očkovaním Sputnikom V za rovnakých podmienok, ako majú ostatné vakcíny, ktoré prešli registráciou, sú preverené a bezpečné pre našich občanov,” priblížila Remišová.

Vicepremiérka vidí na jednej strane „obrovské zlyhania” v manažmente pandémie a v očkovacej stratégii a na strane druhej je podľa nej reálne riziko rozpadu vládnej koalície a návrat Roberta Fica (Smer-SD) s Petrom Pellegrinim (Hlas-SD). „O tomto v strane diskutujeme a musíme prijať zásadné rozhodnutie,” dodala.

Matoviča odchod Valáška nemrzí

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) rozumie rozhodnutiu Valáška a to s ohľadom nielen na to, ako vnímal rozhodnutie o vakcíne Sputnik V, ale aj o spôsobe, ako o tom informovali členov vlády a poslancov vládnej koalície. Odchod Valáška ju však mrzí. „Takáto situácia, ktorej čelí politická strana, že sa jej ako keby rozpadal poslanecký klub, je veľmi vážna. Musíme sa s tým veľmi dobre vnútrostranícky vysporiadať,“ povedala.

Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) nie je ľúto, že Valášek odchádza z vládnej koalície. Povedal to v diskusnej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo. Ako poznamenal, napriek tomu, že Valášek „mudroval“ o potrebe zaistiť vakcíny zo zahraničia, tak žiadnu vakcínu nezabezpečil.

„Myslím si, že po roku najťažšej situácie, v akej sa Slovensko nachádza, ak máme mať straty ľudí, ktorí namiesto pomoci podrážali nohy, tak nech sa páči. Aspoň sa tu trošku ,vyčistilo´,“ odpovedal na otázku, či je spokojný so situáciou po ročnom vládnutí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičTomáš ValášekVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Európska lieková agentúraZa ľudí - Kiskova politická strana