Stranu Spolu pobúrilo zvolenie Bugalu za podpredsedu ÚVO, podľa Beblavého je to podozrivý človek

Miroslav Beblavý
Nezaradený poslanec a líder strany SPOLU Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 5. septembra (WebNoviny.sk) – Strana SPOLU – občianska demokracia považuje za neprijateľné, aby bol podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) človek, ktorý je podozrivý, že je „bielym koňom“.

Mimoparlamentná strana tak reagovala na rozhodnutie vlády schváliť vymenovanie za podpredsedu ÚVO advokáta Juraja Bugalu na návrh predsedu úradu Miroslava Hliváka.

„Toto menovanie nás prekvapilo a pobúrilo. Pán Bugala je v konaní na Okresnom súde v Žiline ako podozrivý človek z porušovania protischránkového zákona,“ povedal v stredu na brífingu predseda SPOLU a poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý.

Skryto sprivatizovaná firma

Opozičný poslanec upozornil, že konanie na súde súvisí s tým, že „veľmi pofidérne a skryto sprivatizovaná“ dcérska firma Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s.,(BVS) je dodnes vlastnená neznámymi osobami.

„Pán Bugala s ešte jedným advokátom tvrdia, že oni sú vlastníci, ale odmietajú vysvetliť, odkiaľ sa vo firme, ktorú akože vlastnia, zobral 16-miliónový úver, z toho reálne tieto akcie sú zaplatené,“ povedal Beblavý. To podľa neho znamená, že Bugala je podozrivý z toho, že je biely kôň a koná voči nemu súd.

„Ak je niekto podozrivý z toho, že porušuje protischránkový zákon a vystupuje ako biely kôň oligarchie a koná voči nemu súd, tak minimálne do uzavretia týchto podozrení je absolútne neprípustné, aby takýto človek vykonával druhú najvyššiu funkciu na tak citlivom úrade ako je Úrad pre verejné obstarávanie,“ uviedol Beblavý.

ÚVO je podľa neho pre oligarchov ten najlukratívnejší a najzaujímavejší úrad v krajine, keďže dohliada na tendre v objeme niekoľkých miliárd eur. „Poslať niekoho, kto je podozrivý z toho, že je biely kôň oligarchov, na takýto úrad, na druhú najvyššiu pozíciu, podľa nás hovorí o tom, že vláda stratila súdnosť, že rekonštrukcia štátu je viac ako nevyhnutná,“ dodal predseda SPOLU. Potrebný je podľa neho štát, v ktorom podozrivé biele kone nebudú môcť byť v najvyšších funkciách.

Skúmajú pravdivosť údajov

Bugala je spoločníkom v Advokátskej kancelárii Bugala – Ďurček s Petrom Ďurčekom, štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby SR. Tvrdí, že spolu s Ďurčekom sú reálni vlastníci spoločnosti Hedin, a. s., ktorá má podiel 49 % v spoločnosti Infra Services, a. s.

„Tieto akcie vlastníme ako súkromné osoby, teda držíme ich pre seba, a nie ako majetok spravovaný pri výkone advokácie. O tomto svedčí aj skutočnosť, že môj bývalý spoločník, pán Ďurček, je naďalej držiteľom akcií v predmetnej spoločnosti aj po jeho nástupe do verejnej funkcie a pozastavení výkonu advokácie,“ vyhlásil Bugala.

Majoritný 51-percentný podiel v Infra Services má Bratislavská vodárenská spoločnosť. Okresný súd v Žiline na základe podnetu skúma pravdivosť údajov o vlastníkoch Infra Services v registri partnerov verejného obstarávania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj BugalaMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie SPOLU – občianska demokraciaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie