Strany neavizujú zvyšovanie daní po voľbách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Slovensko zrejme po voľbách nečaká zvyšovanie daní. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov relevantných politických strán, ktorí sa v utorok stretli na diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub na tému „Ako bude vyzerať podnikateľské prostredie po voľbách?“ Strany však vidia priestor na zmeny v odvodovom systéme. Ten by mal byť jednoduchší a efektívnejší.

Strana Smer-SD nechce podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Kažimíra v budúcnosti zvyšovať dane. Prioritou podľa jeho slov bude odstraňovanie „dier“ v daňovom a odvodovom systéme, pričom jedným z hlavných cieľov strany je zlúčenie výberu daní, ciel a odvodov. To by mohlo vytvoriť úspory, ktoré by vytvorili priestor aj na „malé“ zníženie odvodov. Kažimír však pripustil znovuzavedenie dane z dividend. Podľa jeho slov sa bude potrebné pozrieť na túto oblasť, a to nie z dôvodu zvýšenia príjmov štátneho rozpočtu, ale z dôvodu zneužívania nulovej dane zo strany niektorých malých „eseročiek“.

Zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov bude podľa Jozefa Ďuračku aj jednou z hlavných tém pre SNS. Proti zvyšovaniu daňového zaťaženia je aj ĽS-HZDS. Tá bude podľa podpredsedu Jozefa Habánika presadzovať, aby sa úspory dosiahnuté zefektívnením výberu odvodov pretavili do ich zníženia a aby sa podporil rast zamestnanosti.

Podpredseda KDH Anton Marcinčin by však „nedal krk za to“, že nová vláda nebude musieť po voľbách zvyšovať dane. Súčasné úspory vo verejných financiách podľa jeho slov nestačia a v budúcnosti sa bude potrebné zamerať na podporu rastu a rozvoja ekonomiky. KDH vidí podľa jeho slov priestor pre rozvoj v zvýšení zamestnanosti a v znížení byrokracie, ktorá zaťažuje podnikateľov. Pomôcť by tomu malo aj zjednotenie výberu daní a odvodov. SMK chce ísť podľa Ivána Farkasa cestou šetrenia na výdavkovej strane verejných financií, pričom nechce meniť daňové zaťaženie. Priestor strana vidí skôr v rozšírení okruhu platiteľov odvodov.

Zjednodušenie a zefektívnenie výberu daní a odvodov podporuje aj SDKÚ-DS. Miroslav Beblavý zdôrazňuje, že kvalitné podnikateľské prostredie nie je cieľ ale nástroj k výkonnejšej ekonomike. Strana bude presadzovať aj zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky. Jednou z priorít strany Most-Híd bude podľa Ivana Švejnu zmena prístupu verejnej správy k podnikateľskému prostrediu. Pre zásadné zníženie odvodov však bude podľa Švejnu potrebné nájsť konsenzus medzi jednotlivými politickými stranami.

Sloboda a solidarita (SaS) nebude podľa predsedu Richarda Sulíka podporovať zvyšovanie daní a odvodov. Podľa jeho slov bude potrebné zamerať sa na zoškrtanie rôznych výnimiek v daňovej oblasti. Nová vláda sa bude musieť sústrediť na konsolidáciu verejných financií, keďže sa podľa Sulíka v posledných rokoch veľmi plytvá.

Predseda vlády Robert Fico sa v predchádzajúcich týždňoch už viackrát vyjadril, že nová vláda, ak v nej bude opäť Smer-SD, dane meniť nemieni. Pripustil iba zvýšenú progresivitu zdaňovania fyzických osôb. Slovenský daňový systém je totiž podľa premiéra pre podnikateľov príťažlivý a preto by nebolo vhodné ho vo vzťahu k právnickým osobám meniť.

Navrhnúť vyššie zdanenie fyzických osôb s nadštandardným príjmom si vláda stanovila ako jeden zo svojich cieľov už v programovom vyhlásení z augusta 2006. Kabinet neskôr v roku 2007 zaviedol tzv. milionársku daň, teda postupné znižovanie nezdaniteľnej časti základu dane pri rastúcom

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anton MarcinčinMiroslav BeblavýRobert Fico