Strata automobilky Tesla sa strojnásobila na rekordné, takmer dve miliardy dolárov

Auto Tesla
Elektroautomobil Tesla Foto: ilustračné, SITA/AP

DETROIT 8. februára (WebNoviny.sk) – Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla Inc. za október až december vykázal čistú stratu 675 mil. USD. Medziročne sa čistá strata firmy prehĺbila z úrovne 121 mil. USD, na ktorej bola v štvrtom kvartáli 2016. Za celý rok 2017 sa strata Tesly oproti predošlému roku takmer strojnásobila na rekordných 1,96 mld. USD.

Upravená strata za štvrtý kvartál bola v sume 3,04 USD na akciu. Tento výsledok bol lepší v porovnaní s odhadom trhu, ktorý očakával, že bude na úrovni 3,15 USD na akciu. Tržby automobilky za október až december boli v objeme 3,3 mld. USD, čiže v súlade s prognózami analytikov. Za celý rok 2017 Tesla dosiahla tržby 11,8 mld. USD, čo bolo tiež v súlade predpoveďami analytikov.

Automobilke Tesla sa nedarí plniť plány v oblasti produkcie jej prvého masového vozidla, sedanu Model 3. Zároveň má vysoké výdavky na vývoj budúcich áut. Generálny riaditeľ Tesly Elon Musk uviedol, že firma problémy s Modelom 3 rieši a potvrdil plán, podľa ktorého do konca prvého kvartálu bude vyrábať 10 tis. áut Model 3 mesačne a do konca druhého štvrťroka zvýši produkciu na 20 tis. áut mesačne.

Za celý minulý rok Tesla dodala 103 181 vozidiel. Oproti roku 2016 to bol rast o 35 percent, čím automobilka prekonala plány. Tesla však v štvrtom kvartáli vyrobila iba 2 425 vozidiel Model 3. Kapitálové výdavky Tesly v minulom roku boli v objeme 3,4 mld. USD. Firma uviedla, že v tomto roku pravdepodobne mierne stúpnu, keďže zvýši počet predajní, servisných stredísk a rýchlodobíjacích staníc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elon Musk
Firmy a inštitúcie Tesla